În așteptarea Crăciunului: atelier pentru copii și tineri la Parohia Sf. Antonie din Viena

Într-o epocă în care alimentele sunt aproape in exclusivitate produse fabricate în serie și cumpărate dintr-un raft de magazin, Parohia Sf. Antonie din Viena a propus copiilor și tinerilor să redescopere bucuria și tihna pregătirii plăcintelor și bunătăților de Crăciun. Alături de mame și bunici în jur de 25 de copii mici și mari (de la 3 ani în sus) s-au întâlnit, sâmbătă, 16 decembrie în Sala parohială și, timp de 8 ore, s-au bucurat să frământe aluat, să pregătească ingredientele, să decoreze plăcintele și să stea în jurul cuptoarelor calde în care se rumeneau plăcintele. Printre altele, ei au găsit timp și să repete colindele pentru mersul la colindat din Ajun.

Sute de fursecuri și plăcinte de Crăciun au fost astfel pregătite, ambalate cu grijă și dragoste. Pachetele astfel pregătite au fost oferite duminică credincioșilor, în schimbul unei sume benevole. Banii strânși, 750 de Euro, au fost donați de Comitetul de femei Bisericii. Mulțumim doamnei Lili Jitariuc pentru inițiativă, doamnei preotese Patricia Moga și tuturor celorlalte doamne. Și, desigur, în primul rând, copiilor harnici!

A consemnat Pr.Prof.Dr. Ioan Moga