Parohia „Sfântul Bartolomeu” din Frankfurt am Main la ceas aniversar

În zilele de 16 și 17 decembrie 2017 Parohia „Sfântul Ap. Bartolomeu” din Frankfurt am Main s-a îmbrăcat în haine de sărbătoare, la împlinirea unui an de activitate în metropola de pe Main, având alături pe ÎPS Părinte Mitropolit Serafim, precum și numeroși oaspeți, preoți și credincioși din Protopopiatul Germaniei Centrale și de Vest, dar și colindători veniți de la Saarbrücken.

Sărbătorirea festivă a primului an de activitate a debutat sâmbătă cu împodobirea Bradului de Crăciun, cu decorațiuni special confecționate din materiale reciclate în cadrul Atelierului de decorațiuni al parohiei „Sf. Bartolomeu”. Începând cu orele 17, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Dr. Serafim Joantă a săvârșit Taina Sfântului Maslu, împreună cu un sobor de șapte preoți. După Taina Sfântului Maslu, Înaltpreasfinția Sa a întreținut o seară duhovnicească cu credincioșii și seara s-a încheiat cu un frumos recital de colinde susținut de Corul „Plugușorul” al Parohiei Ortodoxe Române Saarbrucken (dirijat de părintele Constantin Papuc), care a venit să fie alături la acest moment aniversar. Prezența credincioșilor la Taina Sfântului Maslu a fost numeroasă, printre participanți numărându-se mulți oaspeți veniți din alte parohii.

Duminică la Utrenie, preoții și credincioșii au întâmpinat pe Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Dr. Serafim Joantă, iar de la orele 10 a început Sfânta Liturghie Arhierească. La încheierea slujbei, ÎPS Sa a ținut un cuvânt de învățătură, iar la final aproape toți participanții s-au bucurat de agapa frățească și s-au întreținut cu Părintele Mitropolit.

Începuturile Parohiei „Sf. Ap. Bartolomeu” din Frankfurt au fost dificile, după îndelung căutări și mult efort deoarece orașul de pe Main este foarte bogat în comunități religioase ceea ce a îngreunat mult găsirea unui spațiu potrivit pentru o parohie în orașul unde domiciliază peste 10.000 de conaționali.

Primii pași ai noii parohii românești au fost dificili, dar în primul an de activitate s-a încercat organizarea a cât mai multe evenimente și acțiuni. Printre acestea am putea aminti: prima Sfântă Liturghie Arhierească, săvârșită în 29 ianuarie de PS Părinte Episcop Vicar Dr. Sofian Brașoveanul, participarea la pelerinajul de la Limburg în duminica a treia din Postul Mare, conferința „Despre știință și credință” a diac. Dr. Anton Andronic, Ziua portului popular, Atelierul iei (care este de departe unul din proiectele foarte îndrăgite la nivelul parohiei), Atelierul de decorațiuni, Concertul de colinde cu Maestrul Ștefan Hrușcă, Târgul de produse românești și multe alte activități.

Cei interesați de acțiuniile parohiei pot urmări activitatea pe pagina de internet www.parohia-frankfurt.de, pe social media: www.facebook.com/parohiafrankfurt dar mai ales în mod direct la adresa parohiei: Funckstr. 14, 60486 Frankfurt am Main.

A consemnat Părintele Mircea Deac