În vizită la frații români din sudul Basarabiei

Nu s-au stins încă ecourile bucuriei credincioșilor și a preotului paroh din Würzburg, când cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel și la invitația IPS Părinte Mitropolit Serafim, PS Veniamin, Episcopul Basarabiei de Sud, a poposit în orașul de pe Main, când o nouă bucurie se adaugă în salba trăirilor duhovnicești. Impresionant de activitatea pastorală jertfitoare a IPS Părinte Mitropolit Serafim și a membrilor clerului Arhiepiscopiei Germaniei, Austriei și Luxemburgului, PS Veniamin, a lansat o invitație de suflet fraților români din Germania, de a vizita Eparhia Basarabiei de Sud și de a cunoaște realitățile, adeseori delicate, ale pastorației ortodoxe române pe aceste meleaguri încreștinate de Sfântul Apostol Andrei. Cu binecuvântarea Părintelui Mitropolit Serafim, P. Cuv. Protos. Dr. Ghelasie Păcurar, de la Parohia „Sf. Ap. Andrei” din Würzburg a răspuns invitației.

Astfel la 30 noiembrie 2023 (după calendarul vechi), Părintele Ghelasie a însoțit pe PS Veniamin în vizita pastorală întreprinsă în eparhia pe care o păstorește, la parohia „Adormirea Maicii Domnului” și „Sf. Ierarh Andrei Șaguna” din satul Cucora, Protopopiatul Cahul, cu ocazia hramului și la Mănăstirea Eroilor din Stoianovca. Principala lucrare și vocație a credincioșilor ortodocși români din Würzburg și a părintelui Ghelasie, milostenia, s-a arătat și de data aceasta receptivă la nevoile concrete ale credincioșilor din această parte de pământ strămoșesc. Au fost împărțite daruri și ajutoare financiare pentru copiii defavorizați întreținuți de eparhia Basarabiei de Sud și pentru obștea mănăstirii. PS Veniamin a mulțumit părintelui Ghelasie și a transmis mesajul său de dragoste și frățietate Mitropolitului Serafim și structurii administrative a eparhiei Germaniei, angrenată plenar în multe proiecte de întrajutorare a fraților români de pe ambele maluri ale Prutului.

A consemnat Alexandru Marius Raducanu – teolog