Taina Sfântului Maslu și concert de colinde la Schwabach

Sâmbătă, 16 decembrie, la ceas de seară, IPS Serafim, Mitropolitul ortodox român al Germaniei, Europei Centrale și de Nord, a săvârșit Taina Sfântului Maslu, la Biserica Ortodoxă Română din Schwabach. Înaltpreasfințitului Mitropolit s-a alăturat un sobor de preoți.
Taina Sfântului Maslu este una dintre cele șapte Taine ale Bisericii și este dedicată celor bolnavi trupește și sufletește. Maslul este o Taină dată de însuși Mântuitorul: ,,Și s-a suit pe munte și a chemat la Sine pe câți a voit,și au venit la El. Și a râduit pe cei doisprezece, pe care i-a numit apostoli, ca să fie cu El și să-i trimită să propovăduiască, și să aibă putere să vindece bolile și să alunge demonii.” (Marcu 3, 13-15)
Fiind Postul Nașterii Mântuitorului, timp de postire, rugăciune și bucurie, un număr mare de credincioși au participat cu smerenie și evlavie la această slujbă.
Răspunsurile la strană au fost date de glasurile cristaline ale copiilor și tinerilor, membri ai corului parohiei Schwabach.
După săvârșirea Sfântului Maslu, IPS Serafim a ținut un cuvânt de învățătură, în care a îndemnat credincioșii să postească cu bucurie, să se spovedească, să se împărtășească, să săvârșească acte de milostenie, să ierte și să-și iubească aproapele. Postul Crăciunului este un bun prilej de a dărui.
La finalul slujbei, corul de copii și tineri au vestit prin frumoase colinde românești Nașterea Mântuitorului. IPS Serafim a constatat, cu bucurie, cât de frumos răsună glasurile copiilor din cor și a apreciat faptul că Parohia „ Sf. Calinic de la Cernica” din Schwabach este una dintre cele mai active parohii din Mitropolie, în munca dedicată copiilor și tinerilor.
Știre preluată de pe pagina Facebook a Parohiei „Sf. Calinic de la Cernica” din Schwabach