În vizită la sfinți acasă

În perioada 7-10.11.2022, Parohia „Sf Ap. Andrei” din Würzburg, cu binecuvântarea și rugăciunile IPS Părinte Mitropolit Serafim, a organizat un pelerinaj în Grecia în mai multe locuri reprezentative pentru evlavia credincioșilor contemporani.

 

 

Cu multă dăruire și experiență, de acum, în organizarea unor astfel de acțiuni și activități, părintele Ghelasie Păcurar a reușit să călăuzească pașii noștri spre mănăstirile unde sfinții dragi și cinstiți de români își odihnesc cinstitele moaște și așteaptă să reverse daruri duhovnicești celor ce îi caută. Astfel, credincioși din mai multe parohii din Germania (Würzburg, Aschaffenburg, Bamberg, Leipzig, Köln, Bonn, Ulm, Heidenheim) au ajuns să se închine și să trăiască momente de înălțare sufletească la moaștele sfinților Nectarie Taumaturgul, Efrem cel Nou făcătorul de minuni, Ioan Rusul și cu totul excepțional, din purtarea de grijă a Maicii Domnului la cinstitul brâu al ei aflat în mănăstirea Vatoped, care se afla spre închinare în „biserica cu cupole albastre” din Atena.

Peste tot, Dumnezeu ne-a învrednicit să participăm și să ne împărtășim la Sfânta Liturghie, chiar dacă ispitele nu au lipsit și din cauza unei greve generale în Grecia nu am ajuns în ziua prăznuirii Sfântului Nectarie în Egina. Sfântul a ajutat să ajungem a doua zi, dis-de-dimineață, și să ne umplem de bucurie duhovnicească în casa lui, din frumoasa insulă unde se află mănăstirea.

Atmosfera plăcută, de dragoste și înfrățire dintre participanți, harul sfinților, osteneala unora dintre noi, care au condus sute de kilometri de la poalele Acropolei la Meteora, Insula Evia sau Egina, atenția în detalii a părintelui Ghelasie, organizatorul și coordonatorul pelerinajului și nu în ultimul rând binecuvântarea ierarhului, au făcut ca această scurtă dar intensă vizită în „casa sfinților” să rămână un reper în sufletul nostru și un motiv pentru a ne dorii să participăm mai des la forma aceasta milenară, de  evlavie, pelerinajul. Bucuroși și încărcați duhovnicește ne-am despărțit unii de alții cu gândul la următoarul periplu duhovnicesc și proxima revedere.

A consemnat Maria Natalia Suciu