PS Sofian în mijlocul credincioșilor Parohiei din Krems an der Donau

În data de 13 noiembrie 2022, în intervalul liturgic marcat de praznicele „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” și „Sfântul Paisie de la Neamț”, ocrotitori ai parohiei din Krems an der Donau, la invitația părintelui dr. Cezar Marksteiner-Ungureanu, Preasfințitul Părinte Episcop Sofian Brașoveanul, însoțit de părintele arhidiacon Romulus Valentin Băluță, a slujit Sfânta Liturghie la Krems și a rostit cuvântul de învățătură.

Prin vizita Preasfințitului Sofian s-a săvârșit Liturghia arhierească în parohia din Krems pentru a doua oară (prima slujire îi aparține Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim, la data de 18 ianuarie 2020, în momentul hirotonirii diaconului Cezar Marksteiner-Ungureanu întru preot și înființarea parohiei din Krems an der Donau).

În cuvântul său de învățătură, rostit în contextul pericopei lucanice a Samarineanului milostiv (Luca X, 25-37) și în ziua de prăznuire a Sfântului Ioan Gură de Aur, Preasfințitul Părinte Sofian a accentuat dimensiunea asumării responsabile a credinței. Lecția duhovnicească care se desprinde din pilda samarineanului milostiv constă în faptul că a iubi presupune întâi de toate a dărui, nu a primi; a asuma cu responsabilitate nu numai propriul urcuș către Dumnezeu, ci și pe aproapele, care uneori se descoperă în persoana ce se așază lângă noi, duminica, în biserică, la slujbă, și pe lângă care, uneori, putem trece nepăsători. Pe scurt: drumul omului către cunoașterea lui Dumnezeu nu poate trece pe lângă aproapele, ci prin aproapele.

La sfârșit, părintele paroh Cezar Marksteiner-Ungureanu a mulțumit în primul rând distinșilor oaspeți slujitori, sosiți din capitala Bavariei, tuturor credincioșilor prezenți, precum și celor care s-au implicat, atât în organizarea hramului, cât și celor care, de-a lungul timpului, au contribuit la bunul mers al parohiei noastre, dând dovadă tocmai de o „asumare responsabilă a credinței”. De asemenea, Părintele Episcop Sofian a apreciat în încheiere „modul în care părintele Cezar înțelege să pună bună rânduială în Casa Domnului, în cele ce țin de slujirea lui Dumnezeu!” și a dăruit credincioșilor iconițe, iar parohiei daruri livrești.   

Foto credit: Emanuel Cornilă (Emanuel Cornilă Photography)

 

Pr. dr. Cezar Marksteiner-Ungureanu