Începutul Postului Sfintelor Paști la Vöcklabruck

În vinerea primei săptămâni a Postului Mare (3 martie) 2023, în Parohia „Buna Vestire” din Vöcklabruck (Austria) a avut loc prima întâlnire a preoților din Cercul Pastoral-Misionar al Austriei de Vest din această perioadă dedicată ascezei și pocăinței. Alături de părintele paroh Alexandru Chința, au conslujit la Sfânta Liturghie a Darurilor mai înainte sfințite PC Pr. protopop Mircea Oniga (Innsbruck) împreună cu preoții Liviu-Paul Ghioc (Bischofshofen-Zell am See),  Ovidiu Cozma (Feldkirch),  Ștefan Lungeanu (Traun) și Vasile Melinte (Wels). Răspunsurile la strană au fost date Vasile B. si Alexandru C., de la Parohia din Vöcklabruck, la slujbă fiind prezenți numeroși credincioși localnici și pelerini. Mai mulți credincioși și copii au primit hrana cea mântuitoare, Sfânta Împărtășanie.

În cuvântul de învățătură, părintele Ovidiu Cozma a vorbit credincioșilor prezenți, despre pocăință și importanța Sfintei Liturghii a Darurilor mai înainte Sfințite în viața credincioșilor.

Misiunea taumaturgică a preoților Cercului Pastoral Misionar al Austriei de Vest extinzându-se și la nivelul vindecării trupului, sâmbătă seara (4 martie) în aceeași parohie s-a săvârșit Taina Sfântului Maslu. În predica rostită, părintele Dr. Dumitru Viezuianu (Salzburg) a insistat asupra faptului că „ochii fizici sunt limitați, dar ochii sufletești au o dimensiune extraordinară, împărtășindu-ne și câteva din binecuvântările primite în cei 35 de ani de pastorație”. Toți cei prezenți au avut posibilitatea de a lua la casele lor sticluțe cu ulei sfințit, special pregătite pentru aceasta Sfântă Taină. Iar după încheierea slujbei, copii școlii parohiale au susținut un spectacol cu poezii și cântece dedicate mămicilor.

Spre întărire în credință şi trebuinţa credincioşilor, duminică (5 martie) dupa Sfânta Liturghie, părintele paroh Alexandru Chința a săvârșit și sfințirea mică a apei (Aghiasma mică). Pentru a fi păstrată la loc de cinste, în vase curate, aghiasma mică a fost împărțită credincioșilor în sticle special pregătite.