Ziua Mamei sărbătorită anticipat în Parohia „Sf. Ștefan cel Mare” din Viena

Duminică, 5 martie, în sala parohială a Bisericii „Sf. Ștefan cel Mare” s-a desfășurat un emoționant spectacol în cinstea zilei de 8 Martie – „E ziua ta, mămico!”
După cuvântul de salut al părintelui paroh Emanuel Nuțu, în deschiderea spectacolului, invitata specială, doamna Adriana Ene de la „Bucuria Poveștilor” a încântat auditoriul cu o poveste minunată despre mama, îngerul nostru imperfect de pe Pământ, care se află întotdeauna lângă copiii ei, cu iubire și răbdare infinite.
În continuare, copiii Școlii Parohiale, coordonați cu dăruire de doamna prof. Nicoleta Liche, a încântat pe toți cei prezenți cu mica lor scenetă și cu versurile dedicate mamei, defilând pe scenă în diverse roluri de floare, iepuraș, fluturi, grădinar și florăreasă, spre bucuria sinceră a mamelor lor emoționate.
Programul a fost întregit de cântecele corului de copii „Heruvimii”, dirijat cu multă pasiune de prof. diac. dr. Theodore Coresi, cuprinzând melodii de neuitat, pe care mamele și le-au amintit de pe vremea când și ele erau copile. Aceștia au fost acompaniați la pian de tânărul Ștefan Nuțu.
În încheiere, copiii fericiți au dăruit flori mamelor cu lacrimi de bucurie pe obraz.
Știre preluată de pe pagina Facebook a Parohiei „Sf. Ștefan cel Mare” din Viena