Îndrumări privind slujbele din Săptămâna Mare și de Sfintele Paști

Datorită prelungirii restricțiilor impuse de epidemia de coronavirus, date fiind condițiile diferite de la o regiune la alta, în parohiile din Arhiepiscopia ortodoxă română a Germaniei, Austriei și Luxemburgului slujbele din Săptămâna Mare și de Sfintele Paști vor fi săvârşite anul acesta doar de către slujitorii bisericeşti, fără participarea credincioşilor mireni. În aceste condiții, din încredințarea ÎPS Părinte Mitropolit Serafim, în parohii se va proceda după cum urmează:

1. toți slujitorii Sfintelor Altare sunt datori să respecte în continuare regulile impuse de guvernele locale în ceea ce privește adunarea persoanelor și, potrivit acestor reguli, să adapteze săvârșirea Sfintelor Slujbe. Credincioșilor li se recomandă să participe cu evlavie la slujbele Deniilor și la Slujba Învierii care vor fi difuzate online la postul de televiziune Trinitas TV al Patriarhiei Române, pe  pagina Facebook a Mitropoliei noastre, precum și de către unele dintre bisericile parohiale, care pot oferi condiții de transmisie.

2. Acolo unde, potrivit dispozițiilor locale, este posibilă distribuirea pâinii binecuvântate, numită în popor „Paști”, se recomandă Preacucernicilor Părinți să aibă în vedere îndrumările primite de la Patriarhia Română (din 8 aprilie a.c.), punctele 4-7. Potrivit acestora, Paștile pot fi binecuvântate începând cu Joia Mare sau Sâmbăta Mare, urmând a se respecta regulile de igienă privind pregătirea și ambalarea acestora, iar în zilele următoare pot fi distribuite credincioșilor, după posibilități, la domiciliul acestora, fie de către preoții înșiși, fie de către voluntari din parohie. Acolo unde este posibil, credincioșii pot să ia Paștile direct de la biserica de care aparțin. În ceea ce privește împărțirea Sfintei Lumini, aprinse la începutul Slujbei Învierii, aceasta se va desfășura în condiții similare celor descrise mai sus, cu respectarea regulilor impuse de autorități. Pentru informații referitoare la organizarea pe plan local, credincioșii sunt rugați să consulte paginile de internet ale parohiilor sau să contacteze telefonic pe slujitorii bisericilor parohiale.

3. Este bine știut că în caz de necesitate, Sfântul Botez, care este o Taină, poate fi săvârșit de orice creștin, urmând ca slujba să se completeze de către preot, la vremea potrivită. Aflându-ne într-o stare de necesitate, acolo unde situația locală nu permite nicidecum împlinirea rânduielilor pascale mai sus amintite, Preacucernicii Părinți și credincioșii sunt îndemnați să urmeze indicațiile, deja aplicate în Episcopia Spaniei și Portugaliei, datorită restricțiilor actuale:

– Credincioșii mireni, care urmăresc de acasă sfintele slujbe transmise prin mijloacele de comunicare moderne, sunt rugați să participe activ, cântând împreună cu preotul slujitor Denia Prohodului Domnului, Canonul Învierii, „Hristos a Înviat”, cântările de la Sfânta Liturghie, precum și orice cântare pe care o cunosc, ținând în mâini lumânări aprinse.

 – În noaptea de sâmbătă spre duminică, cei care participă de acasă la slujbă sunt rugați să-și pregătească din timp câte o lumânare, iar în momentul în care preotul rostește, la începutul Slujbei Învierii, îndemnul „Veniți de primiți lumină!”, fiecare membru al familiei să-și aprindă lumânarea de la candela aflată la icoană, de preferat Icoana Învierii.

– Pâinea binecuvântată, numită „Paşti” se sfințește în biserică în cadrul Sfintei Liturghii. În condițiile de restricție totală, credincioșii de acasă sunt rugați să-și pregătească din timp într-un bol pâine tăiată mărunt, aghiazmă și o sticluță cu vin. Când preotul va binecuvânta pâinea și vinul pregătite în biserică, capul familiei sau în lipsa acestuia unul din membrii familiei, cu credință și cu evlavie, va stropi cu agheasmă pâinea pregătită și vinul. La fel se va proceda și cu binecuvântarea ouălor, a brânzei și a cărnurilor.

– După ridicarea restricțiilor, credincioșii vor putea să-și ia Paștile sfințite de preot de la biserică.

 

Cu nădejdea că ne vom apropia, cât mai curând, de încheierea acestei stări dureroase și că ne vom putea aduna din nou în biserici  la Sfânta Liturghie și la celelalte slujbe, îndemnăm pe toți preoții și credincioșii să-și păstreze pacea lăuntrică și răbdarea, mai cu seamă în această Săptămână în care participăm la Patimile Mântuitorului nostru Iisus Hristos.

Secretariatul Mitropoliei