Inițiativă a poliției vieneze pentru copiii și tinerii Școlii Parohiale a Parohiei „Sf. Ștefan cel Mare”

Sâmbătă, 18 mai, în cadrul programului Școlii Parohiale a Parohiei „Sf. Ștefan cel Mare”a avut loc un seminar atractiv și interactiv pentru copii și tineri, în cadrul căruia dl. inspector Cristian Gruia-Dumbravă de la Poliția din Viena le-a prezentat, în limba română, diferite aspecte legate de responsabilitatea fiecăruia în ceea ce privește siguranța proprie și a adus mai aproape de ei importanța responsabilității civice în societate. Acțiunea face parte din programul „GEMEINSAM.SICHER mit unserer Polizei” – „Împreună în siguranță cu poliția noastră” – inițiativă a poliției vieneze pentru copiii și tinerii din școli.
Au fost abordate teme simple, dar și pericolele la care sunt expuși copiii în viață de zi cu zi și au fost explicate pe înțelesul lor, de către dl. Inspector: traversează strada sau se întâlnesc cu persoane necunoscute, etc. Copiii și tinerii participanți au făcut cunoștință cu mașina de poliție, cu tehnica din dotare, au fost informați despre siguranță și au putut adresa întrebări.
Preotul paroh și membrii parohiei s-au bucurat și de prezența reprezentanților Poliției sectoarelor 2 și 20 din Viena, care au făcut cunoștință cu tineri ai comunității parohiale din Bruno-Marek-Allee 7.
Nu a lipsit nici ora de limba română cu doamna Prof. Nicoleta Liche, în cadrul căreia copiii au citit și au pus în scenă „Ridichea uriașă”, cu accentul pe învățătura „Unde-i unul, nu-i putere. Unde-s mulți, puterea crește”.
Știre și imagini preluate de pe pagina Facebook a Parohiei „Sf. Ștefan cel Mare” din Viena