Întâlnire miniATORG la Greifensteine și Chemnitz

Cu binecuvântarea ÎPS Părinte Mitropolit Serafim, Parohia „Sfântul Vitus, ocrotitorul Saxoniei” şi „Sfântul Ştefan cel Mare, Domnitorul Moldovei” din Chemnitz împreună cu Asociaţia Tinerilor Ortodocşi Români din Germania – (ATORG) au organizat în perioada 29 iunie – 01 iulie 2018 întâlnirea miniATORG – o excursie la Greifensteine, într-un spațiu fascinant din regiunea Erzgebirge, în estul Germaniei.

Prietenie, comuniune cu ceilalți și cu natura, căutarea lui Dumnezeu, timp liber petrecut frumos – acestea sunt câteva cuvinte care descriu cu acuratețe evenimentul miniATORG.  Participanții au ajuns în Chemnitz vineri seara, de sărbătoarea Sfinților Apostoli Petru și Pavel. Cazarea a fost într-o cabană, foarte aproape de pădure, unde tinerii au fost așteptați de un pui de vulpe chiar lângă ușa cabanei. De voie, de nevoie, s-a renunțat la conexiunea cu internetul, tinerii astfel fiind stimulați să se bucure de comunicarea cu cei de lângă ei. Târziu în noapte, în mijlocul pădurii, tinerii au cântat și „La mulți ani” pentru o tânără atorgistă, care a ales să-și petreacă ziua de naștere între prietenii din ATORG.

 Sâmbătă, tinerii oaspeți alături de părintele Athanasie și un grup de tineri din parohia de la Chemnitz au mers în drumeție în zona muntoasă Greifensteine, o scena idilică a rocilor de granit în mijlocul pădurii, până ce au dat de un lan plin de flori de câmp – un loc minunat de unde cu greu au plecat. După masă, cei mai mulți au ales să se relaxeze pe malul unui lac, în timp ce cei mai curajoși au mers să se cațere, într-un parc special amenajat. Spre seară, tinerii au făcut grill, iar apoi, în jurul unui foc de tabără, s-a încis un dialog între părintele Athanasie și tineri despre frământările tinerilor care erau prezenți. Deloc surpinzător, tinerii au realizat că au cam aceleași întrebări, frământări, căutări.

 Duminică tinerii au fost primiți cu tot dragul de parohia din Chemnitz, unde au participat la Sfânta Liturghie, după care a urmat o agapă. După o scurtă vizită prin centrul orașului, tinerii și-au luat la revedere, promițându-și să se reîntâlnească cel târziu la întâlnirea anuală ATORG, de la Nürnberg. Doar câțiva au mai rămas o noapte, spre a participa la privegherea făcută în cinstea Sfântului Voievod Ștefan cel Mare.

Carmen Cârlan, ATORG München