Întâlnirea corurilor ortodoxe la München în Duminica Ortodoxiei

În Duminica Ortodoxiei, 5 martie 2017, a avut loc la München cea de-a 13 ediție a întâlnirii panortodoxe a corurilor comunităților prezente în acest oraș. Întâlnirea, ca și cele precedente, a fost organizată de către Facultatea de Teologie Ortodoxă din cadrul Universității Ludwig-Maximilian din München, iar gazda întâlnirii a fost parohia greacă închinată „Tuturor Sfinților“ din oraș.

 Biserica Ortodoxă Română a fost reprezentată la această manifestare de corul “Armonia” al parohiei “Nașterea Domnului” din München, dirijat de teologul Ciprian Munteanu. Corul a interpretat în acest an trei piese: “Miluiește-mă, Dumnezeule”, „Cămara Ta, Mântuitorule” și „Cât de mărit”. În total au fost prezente 11 coruri, reprezentând 9 jurisdicții ortodoxe (greacă, rusă, sârbă, bulgară, georgiană și antiohiană), iar două din partea Bisericilor vechi-orientale: corul “Gomidas” al armenilor din München și corul parohiei copte “Sf. Mina”.

Publicul numeros, format din credincioși ai diverselor parohii, dar și din iubitori ai Ortodoxiei, a fost încântat de interpretarea diferitelor coruri, având încă o dată ocazia de a trăi  „unitatea în diversitate” a Ortodoxiei.

Întâlnirea din acest an a avut și oaspeți de seama: pe episcopii ortodocși, membri ai  Conferinței Episcopilor Ortodocşi din Germania, care timp de trei zile s-au întrunit, la München, pentru lucrările de primăvară ale Conferinței.

Din partea Bisericii Ortodoxe Române la eveniment au participat Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Dr. Serafim Joantă, însoțit de pr. Alexandru Nan, protopop al Bavariei, paroh al parohiei „Nașterea Domnului“ din München și de alți clerici ai Protopopiatului.

***

Corul “Armonia” a fost înființat în anul 2004, la inițiativa și cu participarea unui grup de credincioși ai parohiei, sub directa îndrumare a fostului paroh, pr. prof. dr. Mircea Basarab. Corul este condus de către teologul Ciprian Munteanu, absolvent al Facultății de Teologie Ortodoxe „Dumitru Stăniloae” din cadrul Universității Iași. Corul a participat și participă la diverse întâlniri interortodoxe și ecumenice, reprezentând Parohia, Protopopiatul Ortodox Român al Bavariei (înființat în anul 2014) și, implicit, Arhiepiscopia Ortodoxă Română a Germaniei, Austriei și Luxemburgului.

A consemnat Pr. prot. Alexandru Nan