Întâlnirea corurilor ortodoxe la München, în Duminica Ortodoxiei

Pr. prot. Alexandru Nan, München

În Duminica Ortodoxiei, 20 martie 2016, a avut loc la München cea de-a 12 ediție a întâlnirii panortodoxe a corurilor comunităților prezente în acest oraș. Întâlnirea, ca și cele precedente, a fost organizată de către Facultatea de Teologie Ortodoxă din cadrul Universității Ludwig-Maximilian din München. Anul acesta gazda evenimentului a fost parohia siro-ortodoxă “Sf. Ap. Petru și Pavel” din München.

 La această manifestare, Biserica Ortodoxă Română a fost reprezentată de către corul “Armonia” al parohiei “Nașterea Domnului” din München, dirijat de teologul Ciprian Munteanu. Corul a interpretat patru piese, primele trei fiind specifice Postului Mare: „Cămara Ta, Mântuitorule”, “Miluiește-mă, Dumnezeule”, Sub milostivirea Ta” și „Cât de mărit”.

Publicul numeros, format din credincioși ai diverselor parohii, dar și din iubitori ai Ortodoxiei, a fost încântat de interpretarea diferitelor coruri, având încă o dată ocazia de a trăi  „unitatea în diversitate” a Ortodoxiei.

Din partea Bisericii Ortodoxe Române la eveniment a participat PS Părinte Sofian Brașoveanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Ortodoxe Române pentru Germania, Austria și Luxemburg, însoțit de pr. Alexandru Nan, protopop al Bavariei, paroh al parohiei „Nașterea Domnului“ din München și de alți clerici ai Protopopiatului.