Conferinţă despre credinţă ca ajutor în ameliorarea unor boli psihice, la Viena

Pr. Dr. Ioan Moga, Viena

Duminică 20 martie, la Biserica Sf. Antonie cel Mare din Viena, la invitaţia pr. dr. Ioan Moga, a avut loc o conferinţă susţinută de dl. dr. Christian Toth, de origine română, psihiatru la spitalul „Wagner-Jauregg” din Linz. Tema conferinţei a fost „Credinţa: ajutor sau obstacol în ameliorarea unor boli psihice?”.

Dr. Toth a evidenţiat faptul că deşi psihiatria s-a dezvoltat în secolele trecute ca opoziţie faţă de viziunea creştină despre om, în practica psihiatrică actuală mulţi doctori recunosc faptul că viaţa religioasă şi spiritualitatea pot oferi un ajutor în tratarea bolilor psihice. Astfel, sănătatea nu înseamnă doar lipsa unei afecţiuni fizice sau psihice, ci ea cuprinde şi o dimensiune morală. Păstrând neutralitatea necesară profesiei, doctorul psihiatru poate să îl îndrume pe pacient, dacă acesta este creştin practicant şi doreşte, spre un preot. Pe de altă parte, asistenţa medicală psihiatrică nu trebuie privită ca un tabu, pentru tratarea afecţiunilor psihice. Dr. Toth a descris şi diferitele afecţiuni psihice frecvent întâlnite în ziua de astăzi, depresia şi dependenţa de droguri fiind, în Austria, în creştere. El a precizat şi faptul că, din punct de vedere psihiatric, nu numai alcoolismul, ci şi dependenţa de nicotină (fumatul) poate fi încadrată în rândul afecţiunilor psihice.

În cadrul discuţiei ulterioare, pr. dr. Ioan Moga a subliniat faptul că deşi viziunile Bisericii şi cele ale psihiatriei privind omul, cât şi metodele terapeutice rămân diferite, există puncte de întâlnire. Nu numai preoţii ar trebui să deţină cunoştinte de psihologie, dar şi psihiatrii şi psihoterapeuţii ar trebui să ţină mai mult cont – chiar şi într-o lume seculară – de factorul terapeutic al credinţei şi al spiritualităţii. De asemenea, în cadrul discuţiei s-a vorbit şi despre calitatea Bisericii de „spital duhovnicesc”, care lucrează prin duhovnicie şi Sf. Taine.