Întâlnirea pan-ortodoxă a tinerilor din Austria – 2015

Pr. Emanuel Nuțu, Viena

Sâmbătă, 3 octombrie, a avut loc la Viena cea de-a 4-a Întâlnire pan-ortodoxă a tinerilor din Austria. Acest eveniment duhovnicesc s-a desfăşurat în Campusul şcolar „Mater Salvatoris” din Kenyongasse 4-12, sectorul 7, cu implicarea Bisericilor Ortodoxe surori din Austria.

 De la ora 9.30 a fost săvârşită Sf. Liturghie arhierească de către Mitropolitul grec, IPS Arsenios şi Episcopul sârb Andrei, înconjuraţi de 11 preoţi şi 3 diaconi din toate Bisericile ortodoxe reprezentate în această ţară. În Biserica din incinta şcolii, care a fost umplută de sutele de tineri doritori de întâlnire în rugăciune, răspunsurile liturgice au fost date într-o perfectă armomie de către corul Bisericii ruseşti din Viena. În cuvântul de învăţătură, Episcopul Andrei a arătat importantă unei astfel de întâlniri şi a săvârşirii Sfintei Litrughii împreună, chiar dacă cei prezenţi aparţin diferitelor comunităţi ortodoxe prezente în Austria, iar oficierea în limba germană a Sf. Liturghii arată încă o dată unitatea în diversitate. De asemenea, a subliniat rolul deosebit al părinţilor în educaţia religioas-morală a copiilor.

După ce tinerii au servit masă de prânz împreună, a urmat în Sala festivă o conferinţă susţinută de către Pr. Stareţ Paisios având că tema „Sfânta Împărtăşanie”, în care a arătat că această Sf. Taină nu doar că ne apropie de Dumnezeu, ci ne uneşte tainic cu El, ne îndumnezeieşte. A subliniat în cuvântul sau şi importanţa pregătirii prin post şi spovedanie pentru primirea acestei Sf. Taine, precizând că în cele din urmă, Sf. Împărtăşanie trebuie înţeleasă ca un mare dar de la Dumnezeu.

Tinerii comunităţii românești din Viena (Ioan-Ovidiu, Sebastian, Alexandru-Ioan şi Alexandru) au prezentat în mod exemplar o piesă de teatru intitulată „Tatăl iubitor”, după care a rulat un scurt film despre Sfânta Împărtăşanie, film realizat de către tinerii care aparţin bisericilor ortodoxe surori, prin care au scos în evidenţă atât pregătirea cât şi experienţa proprie trăită după primirea aceastei Sf. Taine.

Programul a continuat în curtea interioară a campusului, tinerii având posibilitatea de a participa la mai multe activităţi: pictură pe sticlă, dansuri tradiţionale, împletire metaniere, muzică, program sportiv, degustare de bucate tradiţionale, etc.)

Ne-am bucurat de o atmosfera cu totul deosebită, de convingerea că trăim într-o unitate sfânta, de împreună rugare şi de împreună lucrare, cu mic şi mare, în ogorul lui Hristos, o încurajare că Sfânta Ortodoxie este trăită în Austria cu multă bucurie şi responsabilitate şi de către tinerele vlăstare, o dovadă că anii tinereţii pot fi puşi în slujba lui Dumnezeu.

Conferinţa Episcopilor Ortodocşi din Austria l-a numit ca şi organizator al acestei întâlniri pe Pr. Emanuel Nuţu din Biserica Ortodoxă Română, ajutat de reprezentanţii celorlalte Biserici ortodoxe din Viena

Foto: Parohia Ortodoxă Română Viena