Întâlnirea pan-ortodoxă a tinerilor din Austria

Pr.Drd. Emanuel Nuţu, Viena

Sâmbătă, 21 iunie a.c., a avut loc a treia Întâlnire pan-ortodoxă a tinerilor din Austria. Este al treilea eveniment de acest fel organizat în această ţară, la propunerea şi cu binecuvântarea Conferinţei Episcopilor Ortodocşi din Austria.  

Având ca motto: Credinţa, nădejde, dragoste, tinerii au început aceasta zi prin participarea la Sf. Liturghie săvârşită în limba germană de către Înaltpreasfinţitul Dr. Arsenie, Mitropolitul grec al Austriei, înconjurat de preoţi şi diaconi ai bisericilor ortodoxe din Austria. După Sf. Liturghie tinerii ortodocşi prezenţi au participat la agapă într-o atmosferă prietenoasă şi plină de bucurie, având posibilitatea de a se cunoaşte şi de a dialoga.

Programul de după-amiaza a cuprins o scurtă conferinţă susţinută de către tânărul teolog Stefanos Athanasiou, profesor la Facultatea de teologie din Berna, prin care a explicat cele trei virtuţi creştine şi a oferit tinerilor posibilitatea unui dialog şi a întrebărilor pe marginea acestei teme.

A urmat prezentarea comunităţilor ortodoxe, fiecare biserică oferind o temă religioasă la alegere. Astfel, s-a vorbit despre post, despre ce înseamnă a fi ortodox în ziua de astăzi, despre semnificaţia sărbătorii Pogorârii Sfântului Duh…

Tinerii Parohiei Ortodoxe Române din Viena au prezentat o piesă de teatru religios, cu titlul: „Sf. Timotei şi Mavra”, jucată cu multă însufleţire şi care a adus multă apreciere din partea tuturor participanţilor. Tot în programul de după-amiaza, parohia noastră a invitat tinerii participanţi să descopere simbolurile religioase din catacombe, fiecare având prilejul să picteze pe sticla unul din simbolurile alese şi să le înţeleagă semnificaţia.

Tinerii au mai avut posibilitatea să participe la diferite jocuri cu caracter religios, să deguste mâncăruri de post, să joace fotbal, baschet sau handbal, să cânte la chitară sau să vorbească într-un ambient prietenos şi deschis cu preoţii prezenţi, încercând a găsi răspuns la întrebările lor.

Această a treia întâlnire a tinerilor ortodocşi din Austria, desfăşurată în incinta Centrului şcolar privat Mater Salvatoris din sectorul 7 al Vienei, s-a bucurat de o atenţie deosebita şi din partea mass-mediei locale: televiziunea austriacă şi ziare