Vizită a Sanctității Sale Irinej, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Sârbe, la sediul Mitropolitan din Nürnberg

Sâmbătă, 21 iunie 2014, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim al Germaniei, Europei Centrale și de Nord, viețuitorii de la Centrul Mitropolitan și credincioșii români Nürnberg au avut bucuria de a primi vizita Sanctității Sale Irinej, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Sârbe. Scurta întrevedere s-a înscris în programul Înaltului Prelat, care a vizitat parohia „Sfinții Chiril și Metodie” din Nürnberg, în calitatea sa de locum tenens al Eparhiei sârbești a Europei Centrale.

 În cuvântul de întâmpinare adresat în Catedrala Mitropolitană, Înaltpreasfințitul Mitropolit Serafim și-a exprimat bucuria de a primi un oaspete distins, urmaș de cinste al vrednicului de pomenire Patriarhul Pavle. De asemenea, a amintit îndelungata colaborare a ierarhilor, preoților și credincioșilor români și sârbi din Diaspora și în special din Germania, care sunt mărturie vie a Ortodoxiei într-o lume din ce în ce mai secularizată și mai puțin aplecată către o viață creștină autentică. Mitropolitul Serafim s-a referit și la tragica istorie contemporană a poporului sârb, precum și la dificila situație provocată de inundații în primăvara acestui an și a menționat faptul că parohiile românești din Germania au participat la acțiunea de întrajutorare a sinistraților, făcând donații substanțiale în bani și obiecte de uz în cazuri de necesitate, care au fost trimise mai departe celor în nevoi, prin intermediul Centrului Mitropolitan de la Nürnberg.

La rândul său, Patriarhul Irinej a mulțumit pentru primirea călduroasă și pentru laudele aduse distinsului său înaintaș și a evocat trecutul istoric care leagă cele două popoare și cele două Biserici Ortodoxe surori, amintind de imaginea Reginei Maria Karageorgevici, fiica Reginei Maria a României, de care toți sârbii își aduc aminte cu venerare, ca de Regina mamă a Iugoslaviei. Memoria ei este foarte vie în legătură cu activitatea socială, multe școli și organizații sârbești din zilele noastre purtând numele ei.

Referindu-se la situația actuală și la problema sinistraților din Serbia, Sanctitatea Sa Irinej a mulțumit Preafericitului Părinte Patriarh Daniel – cu care a avut plăcerea de a se întâlni de curând la Sinaxa Întâistătătorilor Bisericilor Ortodoxe din Fanar (6-9 martie) și la sfințirea noii catedrale din Tirana (1 iunie) – exprimându-și recunoștința pentru implicarea Bisericii Ortodoxe Române în ajutorarea celor aflați la grea încercare, spunând că adevărații prieteni se cunosc în vreme de necazuri și că Domnul ne adună pe toți împreună. Vizita distinsului oaspete a continuat cu o recepție privată.

A doua zi, Înaltpreasfințitul Mitropolit Serafim a dat curs invitației Sanctității Sale, participând la Sfânta Liturghie arhierească, oficiată în biserica „Sfinții Chiril și Metodie, încreștinătorii slavilor” din Nürnberg, în prezența a numeroși clerici și credincioși sârbi. Slujba festivă s-a încheiat cu o agapă la care au fost invitați să participe toți cei prezenți.