Întâlnirea preoților din Protopopiatul Bavariei

În preajma Postului Mare, sâmbătă 9 martie, a avut loc la Centrul Mitropolitan din Nürnberg  ședința de lucru a preoților din protopopiatul Bavariei. Împreună cu ÎPS Părinte Mitropolit Serafim și părintele protoiereu Dr. Alexandru Nan, slujitorii altarelor au discutat pe baza ordinii de zi probleme de ordin duhovnicesc, administrativ și pastoral.

 

 Ședința anuală a Protopopiatului ortodox român al Bavariei a adunat slujitori ai altarelor din cel mai mare land al Germaniei, unde se află atât numărul cel mai mare de români la nivelul întregii țări (151.050, la mijlocul anului 2018), cât și numărul cel mai mare de parohii și filii (35).

Între temele de discuție s-au numărat: clarificări în buna administrare a parohiilor, pastorația în condițiile Diasporei (în lipsa unui lăcaș propriu de slujire, în cazul familiilor mixte, etc.), misiunea preotului în situații speciale (în penitenciare, spitale, la domiciliul credincioșilor), coordonarea programelor de slujire și conlucrarea în probleme misionare între parohiile învechinate.

În finalul întâlnirii, ÎPS Părinte Mitropolit Serafim a apreciat activitatea preoților din protopopiat și a mulțumit acestora pentru slujirea lor în folosul credincioșilor.