Sfințirea Sălii Parlamentului Landului Salzburg

Miercuri 13. 03. 2019, la invitația Guvernului Landului Salzburg, Arhiepiscopul Bisericii Romano – Catolice din localitate Dr. Franz Lackner, Superintendentul Bisericii Evanghelice Mag. Olivier Dantine și Preotul ortodox român Dr. Dumitru Viezuianu au oficiat o slujbă în cadrul căreia au binecuvâtat și sfințit Sala Parlamentului Landului Salzburg.

După aproape 2 ani de lucrări intense de restaurare, sala modernă, ușor accesibilă și pentru persoane cu dizabilități, a fost inaugurată prin serviciul divin și a avut loc Ședința plenară a Parlamentului.
 Doamna Dr. Brigitta Pallauf, Președintele Parlamentului, și Domnul Dr. Wilfried Haslauer, Guvernatorul Landului Salzburg au mulțumit concelebranților pentru participarea la slujba ecumenică și binecuvântarea noii Săli, o premiera în orașul lui Mozart.

Știre preluată de la Oficiul de Presă al Landului Salzburg și cotidianul Salzburger Nachrichten (https://www.sn.at/salzburg/politik/erste-plenarsitzung-im-neuen-landtagssaal-startete-mit-einer-oekumenischen-feier-samt-segnung-67183708)