Întâlnirea preoților din protopopiatul Nordrhein-Westfalen

Sâmbătă, 6 aprilie 2019, a avut loc la Köln ședința de lucru a protopopiatului Nordrhein-Westfalen. În deschidere Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim a apreciat activitatea parohiilor ortodoxe române din acest land și a reiterat principiile unei pastorații care să răspundă nevoilor actuale ale credincioșilor ortodocși.

S-au discutat de asemenea atât teme administrative cât și canonice. Părinții slujitori au luat cuvântul semnalând problemele cu care se confruntă în viața parohială. De asemenea aceștiau au prezentat fiecare aspecte ale propriei activități în parohiile pe care le îndrumă. S-a constatat cu bucurie faptul că tot mai multe parohii din Nordrhein-Westfalen sunt într-o fază avansată în procesul de dobândire a unei biserici proprii, lucru care le va permite extinderea activității pastorale.

Un accent deosebit s-a pus pe nevoia de intensificare a colaborării între parohii pe diferite proiecte pastorale care să contribuie la o vitalizare a vieții duhovnicești și culturale în comunitățile noastre. Parteneriatele dintre parohiile Dortmund, Düsseldorf, Münster și Wuppertal au demonstrat cât de eficace este realizarea de programe pastorale în conlucrare cu parohiile apropiate.După ședință Înaltpreasfinția Sa a slujit Taina Sfântului Maslu împreună cu preoții și diaconii prezenți. La final a ținut un cuvânt de învățătură despre puterea rugăciunii și a iertării.

Pr. Prot. Iosif-Cristian Rădulescu