Primul Sfânt Maslu în Parohia din Garmisch-Partenkirchen

Miercuri, 03 aprilie 2019, începând cu ora 18:30 s-a savârșit primul Sfânt Maslu în capela Sf. Sebastian din nou-înființata parohie „Sfinții Ierarhi Nicolae și Corbinian” de la Garmisch-Partenkirchen. Slujba a fost săvârșită de către P.C. Pr. Dr. Alexandru Nan, protopop al Bavariei și Pr. Dumitru Aman (pr. paroh). La slujbă au participat  credincioși români și bulgari din orașul bavarez.

În cuvântul de învățătură care a urmat Sfântului Maslu, P.C. Pr. Protopop s-a referit la rolul, importanța și semnificația Sfintei Cruci în viața creștinului. Pr. Alexandru a făcut referire și la Crucea, ca simbol, pe care fiecare dintre noi suntem datori să o purtam, metaforic vorbind, și în felul acesta să îi urmăm lui Hristos.
Un moment emoționant a fost marcat și de faptul că, tocmai în ziua săvârșirii Sfântului Maslu, Pr. Alexandru și-a aniversat 15 ani de preoție. Membrii comunității ortodoxe din Garmisch, în frunte cu preotul lor paroh, au ținut să îi ureze viață lungă, preoție rodnică și binecuvântată.
Această întâlnire duhovnicească a luat sfârșit cu o mică agapă frățească la care au participat toți cei prezenți.

A consemnat pr. Dumitru Aman, Garmisch-Partenkirchen