Întâlnirea regională a tinerilor ortodocși români din Nordrhein-Westfalen

 Sâmbătă și duminică, 24-25 noiembrie, a avut loc în parohia „Sf. Spiridon” din Münster întâlnirea tineretului ortodox român din landul Nordrhein-Westfalen (ATORG NRW) 2018. La capătul conferinței ținute de dr. Vasile-Octavian Mihoc, împreună cu Florin Filimon, doctorand al universității din Münster, tinerii au aprofundat apecte legate de titlul prelegerii: „Identitatea românească în context german”.

 Tinerii au fost primiți cu bucurie de părintele paroh Dimitrie Ursache și părintele arhidiacon Martin H. Lissmann (Parohia Köln).

După prezentarea cercetărilor efectuate de cei doi invitați, tinerii ortodocși prezenți ne-am mobilizat la un exercițiu de echipa pentru a găși soluții la cinci teme propuse pentru Workshop: împărtășirea valorilor românești copiiilor, provocări și oportunități în internațional, comunitatea ortodoxă în context pluriconfesional, implicarea disporei în viață socio-politică a României, era social-media pentru tânărul ortodox. Din discuțiile născute în atelierele de lucru am putut evidenția că tânăra generație are soluții pentru problemele diverse ale comunității românești în context german si că ortodoxia joacă un rol declanșator în perpetuarea valorilor. Nihil sine Deo. Întâlnirea ATORG NRW 2018 a continuat duminică, cu săvârșirea Sf Liturghii la biserica „Sf. Ier. Spiridon” din Munster, urmată de agapa organizată de parohie.

Text&foto: Florin, NEPSIS FRANCE

Știre preluată de pe pagina Facebook a ATORG