Întreită sărbătoare în parohia „Sfântul Andrei Șaguna” din Emden

Sâmbătă, 30 noiembrie, românii din parohia Emden (nord-vestul Germaniei) au avut parte de o întreită bucurie: sărbătorirea hramului, a Zilei Naționale și participarea la o agapă frățească, încununată cu cântarea de cântări duhovnicești și naționale alături de oaspeți din alte parohii.

 

La sărbătarea parohială au participat, pe lângă părintele paroh Ioan Micu, și PC Pr. Marius Cristea din Parohia Vechta-Cloppenburg și PC Diacon Laurențiu Roșu, Protopsalt al Corului Tronos din București. Primul moment duhovnicesc care a marcat sărbătoarea a fost cinstirea Sfântului Andrei Șaguna ca și ocrotitor al parohiei, care este un stâlp al Bisericii românești din prima jumătate a anulor 1800,  prin cântarea Acatistului Sfântului și prin săvârșirea Tainei Sfântului Maslu. Iar în  cadrul Sfintei Liurghii, bucuria noastră a tuturor a fost încununată cu Taina Sfântului Botez. Al doilea moment care a ridicat sufletul atât spre cer cât și gândul spre Țara-Mamă, a fost sărbătorirea Zilei Românilor de Pretutindeni prin cântări duhovnicești dar și naționale, care au fost interpretate de către Părintele Diacon Laurențiu Roșu, dar și de către credincioșii parohiei. Iar în finalul acestei zile duhovnicești,  credincioșii – invitații dar și preoții – au stat împreună la o Agapă frățească, unde s-a văzut cu adevărat faptul că Parohia este o familie, și că prietenii sunt ca frații.

 

Serbări de Ziua Națională a României au fost organizate și în parohiile din Freiburg, Münster, Offenbach – care totodată și-a sărbătorit hramul, împreună cu Preasfințitul Părinte Episcop Vicar Sofian Brașoveanul, Kassel, München, BielefeldFrankfurt, Trier, Viena, unde ÎPS Părinte Mitropolit Serafim a săvârșit liturghia arhierească iar seara a participat la lansarea unei cărți dedicată părintelui Arsenie Boca și apoi la o expoziție de costume populare, Neumarkt, Dortmund, Osnabrück precum și în alte comunități românești din cuprinsul Arhiepiscopiei Germaniei, Austriei și Luxemburgului.