Ziua Națională a României și valorile satului românesc evocate în parohia din Dortmund

Credincioșii parohiei „Sfântul Dimitrie cel Nou” din Dortmund au pregătit în cinstea Zilei Naționale a României două evenimente deosebite pentru a marca această sărbătoare. Cinstirea Zilei Naționale a debutat cu un program de muzică și poezie în ziua de 30 noiembrie, de Sfântul Apostol Andrei, ocrotitorul României, când după Sfânta Liturghie, baritonul Radu Cuceu de la Opera din Paris și doamna doctor Felicia Feldiorean din Münster au încălzit inimile celor prezenți.

Pe lângă colindele tradiționale interpretate cu multă măiestrie artistică de către domnul Radu Cuceu, care are o experiență artistică de peste 20 de ani dobândită la Opera din Cluj Napoca și la Opera din Paris, au urmat o suită de cântece patriotice și poezii închinate României care au avut darul de a stârni în sufletul ascultătorilor dorul de țară și de locurile natale, mulți dintre cei prezenți având lacrimi de bucurie și de dor în ochi la sfârșitul minunatului recital.

A doua zi, pe 1 decembrie după Sfânta Liturghie și slujba de Te-Deum membrii parohiei s-au adunat în sala de agapă a bisericii Sfântul Gheorghe din Dortmund-Hörde, pentru a continua sărbătorirea începută cu o zi înainte. De data aceasta protagoniștii au fost copii și credincioși din parohie precum și membrii Societății Româno-Germane din Dormund. Părintele paroh a deschis sărbătoarea, evocând importanța satului în formarea etosului și spiritualității românești, precum și faptul că pe lângă valorile creștine, tradiționale, toate celelalte valori culturale își au izvorul în sufletul omului de la sat. Colindele, poeziile, dansul și portul popular au obârșia în satul românesc, ele fiind o sursă permanentă pentru patrimoniul cultural românesc. Promovarea identității culturale a satului românesc este posibilă „numai prin conștientizarea valorii acestui tezaurcultural și, mai ales, prin educarea tinerilor în cunoaștereași transmiterea lui din generație în generație.” (PF Daniel – Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Satul românesc, izvor de spiritualitate și cultură populară, Editura Basilica, București 2019,p. 9)

Cei care au deschis sărbătoarea au fost membrii grupului de dans popular „Doina” al Societății Româno-Germane, coordonat de doamna Doina Uță, care au prezentat două dansuri populare: unul din zona Moldovei, iar celălalt din Maramureș. Între cele două dansuri și-a demonstart măiestria artistică grupul de dans de copii, coordonați de doamna Monica Fotescu-Uță, fostă prim-balerină a Operei din Dortmund.

După momentul coregrafic, doamna Voichița Frunză, care a pregătit, ca în fiecare an, un minunat colț românesc, cu obiecte de artizanat, cu superbe costume populare, ne-a vorbit despre exponatele aduse de dânsa, sublinând valoarea costumelor populare expuse.

Finalul a aparținut copiilor din parohie, conduși de doamna preoteasă Lavinia Nicoleta Ruja, care au pregătit un moment poetic legat de satul românescși de Ziua Națională, presărat cu câteva melodii populare interpretate de către două domnișoare din parohie, acompaniate la saxofon de către domnul Flavius Frunză.

Momentele artistice deosebite au avut ecou în sufletele celor prezenți, care au depănat cu acest prilej amintiri frumoase legate de satul în care au crescut și au trăit. Apoi copiii prezenți au putut participa la un atelier de olărit, având posibilitatea de a picta și colora farfuri după modele tradiționale românești sub îndrumarea doamnei Monica Fotescu-Uță. La sfârșit copiii au primit un mic cadou din partea firmei de tranfer bancar RIA prin bunăvoința doamne Adela Cozariuc.

Evenimentele desfășurate pe parcusul celor două zile au adus multă bucurie în sufletul celor prezenți care s-au împărtășit astfel din frumusețea sufletului românesc.

Pr. Dr. Ispas Ruja

Fotografii: Ilie Geosanu

Serbări de Ziua Națională a României au fost organizate și în parohiile din Freiburg, Münster, Offenbach – care totodată și-a sărbătorit hramul, împreună cu Preasfințitul Părinte Episcop Vicar Sofian Brașoveanul, Kassel, München, BielefeldFrankfurt, Trier, Viena, unde ÎPS Părinte Mitropolit Serafim a săvârșit liturghia arhierească iar seara a participat la lansarea unei cărți dedicată părintelui Arsenie Boca și apoi la o expoziție de costume populare, Neumarkt, Osnabrück, precum și în alte comunități românești din cuprinsul Arhiepiscopiei Germaniei, Austriei și Luxemburgului.