ÎPS Mitropolit Serafim, distins cu cel mai înalt ordin bavarez

 

ÎPS Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Dr. Serafim Joantă a primit ieri, 14 octombrie 2015, în sala „Antiquarium” a Muzeului Rezidențial din München, Ordinul de merit bavarez (Bayerischen Verdienstorden), oferit de către Primul ministru al landului Bavaria, domnul Horst Seehofer (CSU). Ceremonia oficială de conferire a celui mai înalt ordin conferit de către landul bavarez este organizată în fiecare an în luna octombrie. Anul acesta 38 de personalități din diverse domenii de activitate ale landului Bavaria au fost distinse cu această distincție de mare onoare.

În scrisoarea în care sunt înșirate argumentele pentru care i-a fost conferit acest ordin, sunt menționate doar câteva din realizările Înalpreasfinției Sale, din cei peste 21 de ani de când este Întâistătătorul Mitropoliei pentru Europa Centrală și de Nord: cumpărarea bisericii evanghelice din Nürnberg și transformarea ei în Catedrală mitropolitană și Sediu episcopal, înființarea Școlii de pictură, activitatea social-filantropică desfășurată, creșterea numărului parohiilor de la 9 la 70, dar și anganjamentul în plan ecumenic și la nivel interortodox. Trebuie remarcat faptul că doar două dintre cele 38 de personalități distinse ieri cu acest ordin, au altă naționalitate decât cea germană: ÎPS Părinte Mitropolit Serafim și președintele Academiei grecești din München.

Ordinul de merit bavarez a fost instituit prin lege în anul 1957 și este conferit personalităților care s-au evidențiat prin „merite deosebite aduse Statului și poporului bavarez”. Momentan dețin 1.654 de persoane acest ordin, numărul lor fiind limitat prin lege la maximum 2000 în viață. Între cele  38 de personalități decorate s-a numărat și Arhiepiscopul Georg Gänswein, secretarul privat al papei Benedict al XVI-lea.

La acest moment festiv, ÎPS Părinte Mitropolit Serafim a fost însoțit de către PS Dr. Sofian Brașoveanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Ortodoxe Române pentru Germania, Austria și Luxemburg și pr. Alexandru Nan, protopop al Bavariei.

Landul Bavaria este cel mai mare land din Germania, având o suprafaţă de 70.550 kmp şi o populaţie de 12.700.000 locuitori. Mitropolia a primit în acest land statutul de Corporaţie de Drept public („Körperschaft des öffentlichen Rechts) în anul 2006, recunoaştere urmată şi în alte landuri germane. Potrivit statisticilor de la 31.12.2014 în Bavaria locuiau 96.057 cetăţeni români. Aceste date nu includ pe românii care nu mai posedă un act de identitate românesc. Românii din Bavaria sunt deserviţi de 15 parohii şi 3 filii.

Protopop Alexandru Nan, München

Foto: www.bayern.de ; arhiva Mitropoliei