Părintele Florin Chelemen a trecut la Domnul

Preot Florin Chelemen

28.06.1944-15.10.2015

 

În seara zilei de 15 octombrie, Dumnezeu a chemat la Sine pe vrednicul Său slujitor Părintele Florin Chelemen, fondatorul parohiilor „Sf. Arhidiacon Ştefan” de la Augsburg şi „Sf. Apostoli Petru şi Pavel” de la Ulm.

 

 Părintele Florin s-a născut la Sighişoara în 28 iunie 1944. Părinţii săi, Vasile şi Elena au fost oameni deosebit de evlavioşi. La trei ani după naşterea copilului, părinţii s-au hotărât cu bună înţelegere să meargă pe calea slujirii lui Dumnezeu, tatăl ca preot, iar mama ca monahie. Astfel mama Elena a devenit monahia Lavrentia la mânăstirea Timişeni (jud. Timiş), iar tatăl Vasile, după absolvirea Seminarului, preot la parohia Filia (jud. Cluj).Părintele Vasile a trecut la Domnul la vârsta de 50 de ani. În ce priveşte pe maica Lavrentia, ea a fost transferată în 1954 la mânăstirea de la Râmeţ (jud. Alba) devenind prima stareţă a acestei străvechi mânăstiri (sec. XIII), transformată tot atunci în așezământ de maici. Maica Lavrentia, pe care am cunoscut-o îndeaproape, a fost o maică foarte rugătoare: pe lângă slujba de la biserică, citea, zilnic, la chilie, Psaltirea întreagă. A trecut la Domnul în 1998, la vârsta de 73 de ani.

După absolvirea Seminarului teologic de 5 ani de la Cluj, Părintele Florin a fost hirotonit preot la Sibiu în 8 octombrie 1967 şi a slujit în parohiile Odrihei şi Coroi Sânmărtin. În 1986, împreună cu doamna preoteasă Reghina, de origine germană, s-au stabilit în Germania. La recomandarea prietenului şi colegului său de Seminar, Părintele Simion Felecan – fondatorul parohiei Buna Vestire din München (1988) şi conducătorul grupului de iniţiativă pentru înfiinţarea Mitropoliei noastre (1993) – am încredinţat, în 1995, Părintelui Florin Chelemen datoria de a fonda parohiile din Augsburg şi Ulm. Părintele şi-a asumat această grea sarcină şi, ajutat îndeaproape de doamna Preoteasă, a reuşit, cu ajutorul lui Dumnezeu, să închege două comunităţi foarte vii. Credincioşii l-au iubit pe Părintele lor, îndeosebi pentru smerenia şi blândeţea lui. Când cu câţiva ani în urmă a simţit că puterile fizice i se împuţinează, s-a îngrijit de viitorul parohiei şi mi-a recomandat pe tânărul teolog Ciprian Suciu pentru a fi hirotonit diacon (2010) şi apoi preot (2012). Părintele Ciprian a făcut o bună ucenicie pe lângă Părintele Florin, iar după retragerea lui (2014) îi continuă slujirea în acelaşi duh de smerenie şi de ascultare, ajutat de fratele său, Părintele Sebastian, care păstorește tot din 2014 parohia din Ulm. Timp de 20 de ani, an de an, n-am lipsit de la nici unul din hramurile celor două parohii. Deşi uneori eram suprasolicitat, nu puteam să refuz invitaţia Părintelui Florin şi a credincioşilor săi de a fi în mijlocul lor în zi de praznic.

Acum când ne despărţim de Părintele Florin, să-L rugăm pe bunul Dumnezeu să-i ierte păcatele şi să-l odihnească cu drepţii în Împărăţia Sa! Veşnică să-i fie pomenirea!

Mitropolitul Serafim

Slujba Priveghiului pentru Părintele Florin va avea loc azi, vineri 16 oct. orele 18:00 în biserica Parohiei românești din Dominikanergasse 5, 86150 Augsburg. Sâmbătă, 17 oct. va avea loc în aceeași biserică, începând cu orele 10:00, slujba Sfintei Liturghii săvârșită de PS Episcop Vicar Sofian Brașoveanul, aceasta fiind urmată imediat de cea a Înmormântării preoților, iar înmormântarea propriu-zisă va avea loc la orele 13:30 în cimitirul din Hermanstraße 10, 86150 Augsburg.