ÎPS Serafim în vizită pastorală în landurile Steiermark și Salzburg

 

În 7-9 noiembrie 2014, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim a vizitat pe ortodocșii români din sudul Austriei, cu ocazia sărbătorii Sfinților Arhangheli Mihail și Gavriil și a tuturor cetelor îngerești.

 

Vizita pastorală a Înaltpreasfinției Sale a început în seara de vineri, 7 noiembrie, în biserica „Dreifaltigkeitskirche” a parohiei românești „Sf. Nicolae” din Graz, acolo unde părintele drd. Nicolae Liviu Vîlcea slujește de 17 ani. Înaltpreasfinția Sa a slujit, alături de părintele paroh Nicolae, Taina Sfântului Maslu, iar apoi a ținut un cuvânt de învățătură despre puterea dătătoare de viață a rugăciunii Bisericii, a comunității adunate împreună, îndemnând pe toți cei prezenți la milostenie pentru cei săraci și angajare în proiectele de ajutorare a celor nevoiași din țară.
A doua zi (8 noiembrie), de Sfinții Arhangheli Mihail şi Gavriil, Înaltpreasfinția Sa a slujit Sfânta Litughie cu ocazia hramului comunității românești din Knittelfeld, păstorite de părintele Mag. Cristian Greucean, parohie tânără care se bucură de săvârșirea Sfintelor Slujbe într-o biserică proprie, cu frescă bizantină, sfințită acum un an. În cuvântul de învățătură, ierarhul a tematizat rolul puterilor cerești în lupta pentru mântuire dusă de oameni de-a lungul întregii vieți și modul în care noi ne putem elibera de patimi, conlucrând cu harul lui Dumnezeu și cu îngerii Săi în rugăciune, neuitând să ne rugăm și îngerului nostru păzitor.
Și românii din Salzburg și-au sărbătorit ocrotitorii, pe Sfinții Arhangheli, în ziua de duminică, 9 noiembrie, bucurându-se de prezența ierarhului lor la cel de-al șaptelea hram de la sfințirea frumoasei biserici din lemn. Alături de Înaltpreasfinția Sa au slujit părintele paroh dr. Dumitru Viezuianu și pr. Constantin Reinhold Bartok și au fost prezenți reprezentanți ai Bisericii Catolice și ai autorităților locale. În cuvântul de învățătură, Vlădica Serafim a explicat că o parohie adevărată, constituită ca o familie mai mare, este acea comunitate care se adună cu credință și dragoste, în pace și înțelegere, la biserică, apoi a tălmăcit textul Evangheliei din Duminica învierii fiicei lui Iair (a 24-a după Rusalii, Ev. Luca, cap. 8), iar in final a îndemnat pe cei de față să fie solidari cu famiile nevoiașe din România, ajutând financiar copiii săraci din Moldova. Cuvintele de mulțumire aduse lui Dumnezeu pentru toate binefacerile, rostite de credincioșii parohiei au încheiat sfânta slujbă, apoi la agapa obștească toți cei prezenți s-au bucurat de atmosfera românească, întreținută printr-un program artistic tradițional.