ÎPS Serafim în vizită pastorală la Koblenz

În Duminica dinaintea Postului Mare, 18 februarie 2018, credincioșii parohiei „Botezul Domnului” din Koblenz s-au reîntâlnit cu ÎPS Părinte Mitropolit Serafim în bisericuţa parohială, participând la Sfânta Liturghie arhierească. Înaltpreasfinția Sa a revenit la Koblenz după ce acum doi ani, în 20 februarie 2016, participase la ședința Protopopiatului de Centru-Vest și Luxemburg, ședință găzduită de parohia Koblenz.

Duminică dimineaţă ÎPS Serafim a fost întâmpinat de părintele Ștefan Baleca, slujitor al parohiei din Koblenz și de părintele Ștefan Barbu de la Parohia Liège înainte de începerea Sfintei Liturghii.  Liturghia Arhierească a culminat cu împărtăşania clericilor şi a credincioşilor, urmată de cuvântul de învățătură al ierarhului. Înaltpreasfinția Sa a vorbit despre modul în care trebuie să postim, despre iertarea semenilor noștrii și despre libertatea inimii față de bunurile materiale.
După Sfânta Liturghie, Părintele Mitropolit împreună cu preoţii şi cei prezenţi au participat la agapa pregătită de credincioșii parohiei de la Koblenz. Totodată, ÎPS Sa avut o întrevedere cu părintele Thomas Hüsch, decanul catolic al orașului Koblenz, pentru susţinerea parohiei româneşti din Koblenz în clarificarea situației bisericii catolice „Sfânta Cruce”, anterior propusă spre cumpărare, sau în identificarea unei alte biserici, unde comunitatea românească să-și poată muta slujirea duminicală.
Parohia de la Koblenz a fost înființată în mai 2002. Din 2011 ea este păstorită de părintele Mircea Deac care a revigorat viața spirituală a parohiei. Din ianuarie 2017, părintele Ștefan Baleca a preluat și se îngrijește de viața parohiei de la Koblenz.
După integrarea României pe deplin în Uniunea Europeană, numărul românilor domiciliați în zona arondată parohiei a crescut în mai mulți ani cu ca. 30% anual. Dacă în 2010 în Rheinland-Pfalz erau 5300 români, în anul 2016 erau deja 26055. Această creștere s-a făcut puternic simțită în în capela „Sf. Nicolae” din Koblenz, în care parohia îşi desfăşoară slujbele. Dacă în 2011 prezenţa medie era de 10-15 credincioşi la slujba de duminică, în 2018 capela primeşte cu mare dificultate 70-80 persoane, fiind supraaglomerată. Acest fapt impune mutarea parohiei într-un spațiu de slujire adecvat.