Rugǎciune la Podersdorf am See (Austria)

 În seara dinaintea începerii Sfântului şi Marelui Post, în localitatea austriacă Podersdorf am See (80 km. E de Viena) PC Pr. Emanuel Nuţu a săvârşit slujba Acatistului Mântuitorului şi a participat la rugǎciune şi cântare duhovniceascǎ împreunǎ cu aproximativ cincizeci de doamne românce, care muncesc ‭ ‬ca asistente la domiciliu în această regiune din estul Austriei.

Participantele la slujbă îngrijesc persoane vârstnice ‭ş‬i bolnave, alinându-le cum pot mai bine durerile trupești, dar prin cuvânt bun şi r‭‭ǎbdare ‭s‬i pe cele sufletești, ajutând în acest fel că ultimele‬‬ clipe din vi‭aț‬a aceasta pământească să fie petrecute în dragoste şi demnitate‭‭. ‬‬A fost săvâ‭‭rşită slujba Acatistului Mântuitorului Iisus Hristos în biserica Sf. Ecaterina a‬‬ parohiei catolice Podersdorf am See din Burgenland, cu nǎdejdea cǎ rugǎciunea scurtǎ ce se repetǎ de zeci de ori:‭ ‬‭”Iisuse Fiul lui Dumnezeu, miluiește-ne!”,‬ ‬ne va însoţi şi întǎri în toatǎ vremea Postului.
Seara a fost una încărcată de emoție și amestecată cu lacrimi de bucurie pentru posibilitatea participării la slujbă în limba română, dar ‭şi de dor prin pomenirea la rug‭‭ǎciune şi aducere-‬‬aminte de cei dragi, de familii, de so‭ți‬i și copiii rămasi acasă.
Agapa organizată după slujba religioasă în sala parohială a fost un moment binecuvântat pentru‭ ‬ ‭ ‬dialog,‭‭ ‬pentru‭ ‭un‭ ‬sfat‭ duhovniceasc,‭ ‬ ‭ ‬pentru‭ ‬o fotografie la care sǎ ‭ ‬ne mai uitǎm din când în când pentru a primi curaj sǎ mergem mai departe ştiind cǎ nu suntem singuri, cǎ Biserica prin slujitorii ei se roagǎ şi pentru cei care din binecuvântate pricini nu pot ajunge la fiecare Sf. Liturghie.
Acestǎ searǎ duhovniceascǎ a fost posibilǎ datoritǎ bunǎvoinţei Pr. Paroh Decan Maurus, a doamnei Haider Hermine, şefa Agenţiei „Pflegepartner Hermi Haider” şi a doamnei Florica Chiș.
Dǎm slavǎ lui Dumnezeu că ne-a învrednicit să putem face o micǎ bucurie româncelor noastre harnice din Podersdorf am See ‭s‬i Îl rugăm să le binecuvânteze cu s‭‭ǎnǎtate, rǎbdare şi putere‬‬ de‭ ‬muncă,‭ ‬iar organizatoarelor‭‭ s‬i‭ ‬ pr. ‭ ‬Maurus‭ ‬să‭ ‬le‭ ‬ ‭ ‬răsplătească‭ ‬‭ cu darurile‭ ‬ ‭ ‬Sale‭ ‬ ‭ ‬cele dumnezeiești!

Pr. Dr. Emanuel Nuţu, Viena – art. şi foto preluate de pe pagina Facebook a Parohiei din Viena.