ÎPS Serafim în vizită pastorală la Krefeld

Românii din parohia „Sf. Ap. Andrei și Sf. Martiri Brâncoveni” din Krefeld s-au bucurat de prima slujbă arhierească în noua comunitate. În seara zilei de 14 octombrie 2017, când creștinii ortodocși români o prăznuiesc pe Sf. Cuv. Parascheva de la Iași, IPS Părinte Mitropolit Serafim a slujit împreună cu părintele paroh Daniel Tudorache Taina Sf. Maslu, iar a doua zi, Sfânta Liturghie, în prezenţa a numeroşi credincioşi.

Parohia „Sf. Ap. Andrei și Sf. Martiri Brâncoveni” din Krefeld a fost înființată la 1 septembrie 2016, însă slujbele au început să fie săvârșite duminical abia din 19 februarie 2017, când s-a putut găsi un spațiu potrivit pt. slujire.
Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim s-a întâlnit cu președintele ACK Krefeld, dl. Keller, precum și cu vicepreședintele acestei asociații ecumenice, dl. Kremers, discutând despre posibilitatea obținerii unui locaș de slujire propriu pt. românii (aproximativ 2000 din care 796 declarați ortodocși) care trăiesc în acest oraș. Înaltpreasfinția Sa a acordat, apoi, un interviu d-lui Weber, redactor al ziarului Westdeutsche Zeitung NRW, oferindu-i acestuia câteva detalii despre situația și statutul Bisericii Ortodoxe Române în țările din jurisdicția Mitropoliei Germaniei, Europei Centrale și de Nord.
IPS Serafim a săvârșit apoi Taina Sf. Maslu, alături de părintele paroh Daniel Tudorache, părintele diacon Elmar de la biserica rusă “St. Barbara” din Krefeld și de părintele diacon Dumitru Dura, secretarul Mitropoliei. A urmat seara duhovnicească, în care credincioșii prezenți au avut posibilitatea să pună întrebări pe diverse teme, într-o atmosferă de “comuniune familială, în care preotul parohiei este tatăl, credincioșii sunt copiii, iar episcopul, bunicul”, așa cum spunea IPS Sa în cuvântul de învățătură.
A doua zi, IPS Sa a oficiat Sf. Liturghie, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi. Din sobor au făcut parte ierom. Siluan Cârstea de la parohia Düsseldorf, pr. Cosmin Stan de la parohia Mönchengladbach, pr. Daniel Tudorache de la parohia Krefeld, arhid. Martin Linssmann de la parohia Köln și diac. Dumitru Dura, secretarul Mitropoliei. Răspunsurile la strană au fost date de teologul Cristian Botezatu din Düsseldorf. La slujbă au participat un număr mare de credincioși din care mulți, care s-au pregătit mai înainte prin spovedanie, s-au împărtășit la momentul potrivit cu Trupul și Sângele Domnului.
În predică, Mitropolitul Serafim a subliniat importanța esențială a legăturii dintre preot și credincioși: “Credincioșii trebuie să fie alături de preot, să-l susțină și să-l încurajeze prin prezența la Sf. Liturghie, iar preotul să fie alături de credincioși, înțelegându-le neputințele, ascultându-i cu multă răbdare și blândețe, discutând cu fiecare în parte despre problemele lor si încurajându-i cu un sfat părintesc”, a menționat IPS Sa.
La sfârșitul slujbei, părintele Daniel Tudorache a adresat cuvinte de mulţumire IPS Sale pt. vizita pastorală în parohia Krefeld, dăruindu-i în numele credincioșilor prezenți, un diptic cu Mântuitorul și Maica Domnului și un buchet de flori, iar apoi a mulțumit părinților coslujitori și tuturor credincioșilor prezenți la acest eveniment deosebit din viața parohiei. Slujba arhierească s-a încheiat cu o agapă frățească la care au participat aproape toți cei prezenți.

Pr. Daniel Tudorache