S-a încheiat o nouă sesiune de evaluare a cursanţilor de la Centrul de Teologie „Dumitru Stăniloae” din Paris

 În perioada 10-13 octombrie a avut loc sesiunea anuală de evaluare a cursanţilor Centrului Ortodox de Studii şi Cercetare Dumitru Stăniloae (CDS) al Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale şi Meridionale. Evenimentul s-a desfăşurat în cadrul complexului Centre National de Formation des Scouts et Guides de France, din regiunea pariziană. La această sesiune au participat profesori de la Facultăţile de Teologie din Bucureşti, Cluj, Sibiu, din Bruxelles şi din Viena. Diplomele au fost ȋnmânate absolvenţilor de către Ȋnaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Iosif. Înaltpreasfinţia Sa i-a felicitat pe cei 60 de cursanţi veniţi din Mitropolia Europei Occidentale şi Meridionale, dar şi din Arhiepiscopia Germaniei, Austriei şi Luxemburgului şi le-a mulţumit pentru efortul şi râvna depusă şi le-a adresat mulţumiri şi profesorilor asociaţi CDS Paris.

Ȋn anul 2016-2017, pentru al patrulea an consecutiv, CDS Paris a organizat programul de studii online Intoducere în Teologia Ortodoxă. Programul s-a adresat persoanelor fără studii teologice anterioare şi a fost conceput în aşa manieră încât să ajute la fixarea cunoştinţelor teologice de baza. Perioada de desfăşurare a fost noiembrie 2016 – iunie 2017. Cursurile au fost ţinute în serile de luni şi joi, începând cu ora 20:30 (a Parisului), şi au avut o durată de 2h, din care ultimile 30 de minute rezervate întrebărilor din partea cursanţilor.
 Procesul propriu-zis de evaluare a fost urmat de o sesiune de comunicări ştiinţifice din partea profesorilor, pe diferite teme, urmată de o serie de ateliere tematice paralele, de aprofundare şi dezbatere a temelor propuse. Ȋntâlnirea a avut şi o componentă socială şi mai ales liturgică – un scurt program turistic, rugăciunile de dimineaţă şi de seară, toate încununate de comuniunea euharistică, în cadrul Dumnezeieştii Liturghii, au fost tot atâtea prilejuri de cunoaştere şi împărtăşire reciprocă. Sfânta Liturghie a fost oficiată ȋn biserica, veche de 900 de ani, din incinta acestui castel. Evenimentul s-a desfăşurat în cadrul complexului Centre National de Formation des Scouts et Guides de France, din Regiunea Paris.

În cadrul acestei întâlniri a fost lansată şi oferta educaţională a CDS Paris pentru anul academic 2017-2018: Cum citim Sfânta Scriptură? Cei interesaţi pot consulta www.teologie.eu şi se pot ȋnscrie.

Centrul „Dumitru Stăniloae” îşi are sediul la Catedrala Mitropolitană din Paris şi a fost inaugurat în iulie 2009, de către Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române. Centrul funcţionează cu binecuvântarea IPS Părinte Iosif, Mitropolitul Ortodox Român al Europei Occidentale şi Meridionale, şi este împărţit în două secţiuni – una organizând programe în limba română, iar cealaltă, în limba franceză.

A se vedea mai multe informaţii în articolul publicat de Agenţia de presă Basilica a Patriarhiei Române

 

A consemnat Pr. Prof. Dr. Nicolae N. Dura, Vicar pentru Austria

Foto: pagina Facebook a Parohiei Ortodoxe Române „La Sfânta Înviere” din Viena şi www.basilica.ro