ÎPS Serafim la Mănăstirea Florești-Cluj, de Duminica Crucii

Cu binecuvântarea ÎPS Andrei, Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului, în duminica a treia a Postului Mare, IPS Părinte Mitropolit Serafim, aflat pentru scurtă vreme în țară, a slujit la Mânăstirea „Acoperământul Maicii Domnului” din Florești, jud. Cluj. Pentru această slujbă, la care a participat un număr foarte mare de credincioși, maicile de la mănăstire, în frunte cu P. C. Maică stareță Stavr. Teodora Câmpan, au pregătit altarul de vară.

Din soborul slujitor a făcut parte și P. Cuv. Protosinghel Irineu Curtescu, Starețul Mănăstirii „Sfântul Nectarie” din Ponor (jud. Alba), care a ținut și o predică, pe marginea Evangheliei citite la Sf. Liturghie (Marcu 8, 34-9,1).

Mulțumind pentru cuvântul de învățătură, Înaltpreasfinția Sa a vorbit despre purtarea crucii în viața de creștin.  „Purtarea crucii” este un mod metaforic de a vorbi despre acceptarea suferinței, iar aceasta se datorează păcatului, care a schimbat modul de viață al omului. Dumnezeu nu a dat porunci arbitrare, ca un despot, fiindcă El este iubirea. Porunca divină este dată pentru ca omul să meargă pe calea cea dreaptă, să rămână în comuniune cu Dumnezeu. Suferințele care s-au datorat păcatului, cea din urmă fiind moartea, s-au transmis lumii întregi. Până azi toți oamenii suferă de pe urma păcatului primordial, care se perpetuează în fiecare prin păcatele personale. Cu toate acestea, în suferințe Dumnezeu nu ne părăsește niciodată, ci rămâne cu fiecare dintre noi, suferă cu noi, după cum a spus filosoful francez Blaise Pascal: Hristos suferă pe Cruce până la sfârșitul lumii. Din păcate, puțini oameni își dau seama de cauza suferinței, chiar mai puțini cred că Dumnezeu ne iubește și suferă El însuși pentru noi. Un alt filosof francez, Paul Claudel spunea că Hristos nu a venit în lume să suprime suferința, nici măcar să îi dea un sens, ci pentru ca să umple suferința de prezența sa. Prin urmare, în suferință creștinul nu trebuie să își piardă nădejdea și curajul și mai ales să nu dea vina pe alții, așa cum au făcut Adam și Eva. Astfel, încredințându-ne viața lui Hristos, totul se rezolvă încetul cu încetul.

În ceea ce privește postul în care ne aflăm, Înaltpreasfinția Sa a spus că trupului trebuie să i se dea cele necesare, dar respectând o viață echilibrată, pentru a nu da loc poftelor. Tot la fel, gândurile nu trebuie hrănite în exces, iar grijilor nu le trebuie dat prea mult loc în viață. Un duhovnic ortodox contemporan din Serbia, Părintele Tadei, a scris o carte care se numea: „Cum îți sunt gândurile, așa îți este și viața”. El mai spunea despre corpul omului că e făcut să poarte greutatea unei singure zile, iar prea multe gânduri îl tulbură. Creștinii trebuie să trăiască în prezent, fără a face planuri mai multe decât e nevoie. Planurile sunt bune, însă omul nu trebuie să uite că Dumnezeu este cel care le împlinește. În încheiere, Ierarhul a îndemnat pe credincioși să nu judece pe alții și să mediteze la faptul că suferința nu e cauzată de altcineva, ci de propriile păcate, lucru îngăduit de Dumnezeu, Care știe că așa ne întoarcem la El.

După Sf Liturghie la care s-au împărtășit foarte mulți credincioși, Înaltpreasfinția Sa a citit rugăciunea de dezlegare pe care o citește îndeobște arhiereul, pentru iertarea greșelilor celor de voie și fără de voie.  

 Cuvântul de învățătură al ÎPS Serafim poate fi ascultat aici:

{mp3}2015.03.15 Predica Floresti{/mp3}