ÎPS Serafim la sediul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei

știre preluată de pe site-ul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei

Duminică, 31 ianuarie, la prăznuirea Sfinților doctori fără de arginți Chir și Ioan, ÎPS Arhiepiscop și Mitropolit Serafim al Germaniei, Europei Centrale și de Nord a slujit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Paraclisul „Adormirea Maicii Domnului” de la Centrul Eparhial de la Roma. Împreună cu IPS Sa au mai slujit PS Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei‎ și un sobor de preoți și diaconi.

 În cuvântul de învăţătură, ÎPS Serafim a vorbit despre începuturile slujirii sale în Occident și despre misiunea desfășurată în ultimii 22 de ani în Diaspora, îndemnându-i pe creștini la o participare cât mai activă la Dumnezeiasca Liturghie, prin Spovedanie și prin împărtășirea cu Sfintele Taine. La sfârșitul omiliei, Înaltpreasfinția Sa le-a urat tuturor să li se deschidă inima și să devină adevărați misionari și mărturisitori ca și vameșul Zaheu din Evanghelia de astăzi.

Cu ocazia aflării sale la Roma, ÎPS Serafim va susține o serie de conferințe și va participa la Adunarea Eparhială și la Congresul Episcopiei din 9 februarie 2016, în cadrul proiectului pastoral – misionar: Pentru o educație religioasă mântuitoare”.

Marți, 2 februarie 2016, la praznicul Întâmpinării Domnului, ÎPS Serafim va sluji Dumnezeiasca Liturghie la Parohia Civitavecchia, iar seara va susține conferința „Rolul vieții duhovnicești a preotului în educația religioasă a tineretului” cu toți clericii din Lazio, la Paraclisul Torre Spaccata.

Slavă lui Dumnezeu pentru toate binecuvântările revărsate peste noi în această zi de Sărbătoare!

Foto: pagina de știri a site-ului Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei