Hramul parohiei românești din Traunreut

Pr. Constantin Bartok

cu ocazia sărbătoririi Hramului („Sfintii Trei Ierarhi”), credincioșii parohiei  din Traunreut  au avut bucuria de a-l avea în mijlocul lor pe Preasfințitul Sofian Brașoveanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Germaniei, Austriei și Luxemburgului.

Preasfințitul Părinte Sofian Brașoveanul a fost întâmpinat de Preotul Paroh Constantin Bartok  și de Grupul Folcloric „Datina”  din Traunreut. La Sfânta Liturghie au mai participat PC Pr. Ciprian Suciu (Augsburg) și PC Pr. Ioan Turcu (Waldkraiburg).

La agapa pregătită după Sfânta Liturghie, ansamblul „Datina” din Traunreut  a îmbogățit atmosfera sărbătorii parohiale cu o reprezentație de obiceiuri si dansuri folclorice.

Mulțumim Preasfințitului Părinte Sofian Brașoveanul pentru că ne-a întărit în frumoasa noastră credință !