IPS Teodosie al Tomisului, în vizită la Passau și Würzburg

În perioada 21-23 octombrie, IPS Teodosie  Arhiepiscopul Tomisului, la invitația credincioșilor și preoților din două parohii ale eparhiei noastre, Würzburg și Passau, cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel și a Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim, a efectuat o vizită arhierească încununată în cele două parohii de slujirea Sfintei Liturghii și a altor rânduieli pentru suflet și pentru obște folositoare.

La Passau, neobositul arhiereu a sfințit o troiță și două cruci ce vor străjui paraclisul nou construit de comunitatea românească din această parte a Germaniei. Trecând de pe malul Dunării pe malul Main-ului, Înaltprea Sfinția Sa a poposit cu mult drag în mijlocul credincioșilor din Würzburg. În primul rând a liturghisit cu părintească dragoste și dăruire într-o atmosferă de pace și tihnită rugăciune adăugând slujbei rânduieli de dezlegări arhierești, slobozitoare de înrâuriri diavolești și dătătoare de nezdruncinată nădejde, atât de necesare tuturor în aceste vremuri tulburi pe care le traversăm.

Imaginea acestui destoinic și încercat arhiereu, care smerit și pătruns de conștiința lucrări sale, rostea îngenuncheat și pe de rost, șirul lung al rugăciunilor, nu va putea fi ștearsă curând din sufletele tuturor. Biserica a fost arhiplină și atmosfera pascală dinlăuntru a fost acompaniată de vremea frumoasa de toamnă de afară. Peste toate acestea cântările diaconilor și a psalților (o parte din grupul Armonia al arhiepiscopiei Tomisului) care l-au însoțit pe vrednicul arhiereu, au ridicat inimile noastre către Domnul, așternând în colțurile inimii și ochilor, lacrimi.

Vizita s-a încheiat cu o agapă de o rară virtuozitate culinară oferită de credincioși în cinstea distinșilor oaspeți. La final, Arhiepiscopul Teodosie a mulțumit Înalt Prea Sfințitului Serafim, preoților și mai ales credincioșilor pentru invitație, ospitalitate dar mai ales generozitate, menționând proiectele sociale derulate în eparhia Constanței cu sprijinul parohiei Sf.Andrei din Würzburg. Ne-am despărțit de oaspeți ce au luat drumul spre casă rugând pe Dumnezeu să le binecuvânteze căile și lucrările lor puse cu iubitoare jertfelnicie pe altarul dragostei de Biserică și Neam românesc.

A consemnat Pr.Nicolae Abuziloae