Sărbătoarea hramului Catedralei din Nürnberg

Duminică, 23 octombrie, credincioșii din parohia „Sf. M. Mc. Dimitrie Izvorâtorul de Mir” din Nürnberg și-au sărbătorit cu anticipație patronul spiritual. După Sfânta Liturghie săvârșită de Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim alături de Părintele paroh Teofil Herineanu și un sobor de preoți și diaconi, membrii parohiei alături de oaspeți au participat la agapa organizată cu ocazia hramului.

Sfântul Dimitrie este ocrotitorul românilor din Nürnberg încă de la înființarea comunității ca filie (1976) și apoi ca parohie de sine stătătoare (1981). Sfântul Mare Mucenic este și ocrotitorul catedralei mitropolitane din 1996, când vechea capelă evanghelică „Epiphanias” a fost cumpărată de comunitatea românească și, în urma unor ample lucrări de lărgire și transformare, a fost târnosită devenind catedrala de astăzi. Tradițional, hramul este sărbătorit în duminica cea mai apropiată de praznicul sfântului, pentru a face posibilă participarea cât mai multor credincioși.  Anul acesta Sfânta Liturghie festivă a avut loc cu două zile înaintea sărbătorii, în Duminica a 23-a după Rusalii, credincioșii bucurându-se de slujirea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim. Alături de ierarh, au conslujit PC Pr. Teofil Herineanu, consilier economic al Arhiepiscopiei și paroh al comunității din Nürnberg, PC Ierom. Calinic Coșereanu, precum și PC diaconi Dumitru Dura și Petru Talpă.

În predica duminicală, Înaltpreasfințitul Serafim a tâlcuit Evanghelia duminicală (vindecarea demonizatului din ținutul gherghesenilor – Luca 8,26-39), cuvântul de învățătură axându-se pe modul în care creștinul poate învinge în lupta cu demonii:

„Demonii ne încearcă pe toate căile ca să ne îndepărteze de Dumnezeu și să săvârșim mulțime de păcate. Ei ne stăpânesc pe fiecare mai mult sau mai puțin. Cazuri de demonizare sunt mai puține astăzi, însă când împlinim voia demonilor, făcând cele rele, aceștia ne stăpânesc tot mai mult. Și ce înseamnă stăpânirea diavolului asupra noastră: pierderea unității lăuntrice, a armoniei pe care creat-o Dumnezeu în sufletul nostru. Pierzându-ne această pace suntem tulburați, judecăm, osândim, suntem nemulțumiți cu ce avem sau de semenii noștri. Toate acestea sunt semne că suntem stăpâniți de diavoli, mai mult sau mai puțin. Fiecare dintre noi trebuie să înțeleagă că, atunci când vorbește urât, e nervos, când se ceartă, când e nemulțumit, când e pretențios și așteaptă de la alții anumite lucruri, că e stăpânit de un duh rău. Și să încerce să nu dea curs impulsului rău ci mai degrabă să ceară de la Dumnezeu pace, armonie, liniște.”

Ierarhul a continuat, atenționând că nu doar omul este ispitit în mod individual, ci în orice comunitate demonii încearcă să tulbure armonia și de aceea este nevoie de înmulțirea rugăciunii, personale și comunitare. Omul care se roagă este protejat de Dumnezeu, atunci când însoțește rugăciunea cu post și cu nevoință.

Referindu-se la sărbătorirea hramului, Mitropolitul Serafim a adăugat:

„Ne gândim că o parohie înseamnă o familie duhovnicească în care trebuie să domnească unitatea, frățietatea, dragostea și ajutorarea reciprocă. În Faptele Sfinților Apostoli ni se spune despre primii creștini că, după Pogorârea Sfântului Duh, stăruiau în rugăciune și în ascultarea cuvântului lui Dumnezeu, ceea ce se întâmplă până astăzi prin citirea Apostolului și Evangheliei tâlcuite de preot și episcop, frângerea pâinii, adică împărtășirea cu Sfintele Taine și că niciunul dintre ei nu socotea că ceva este al său. Aceasta înseamnă că nu erau egoiști, iubitori de arginți, ci dădeau din prisosul lor și altora, fiind milostivi. Inima și sufletul celor care au crezut erau una. Toate acestea la un loc: rugăciunea, citirea Sfintelor Scripturi, împărtășirea cu Sfintele Taine și milostenia fac ca toți să fim una”.

Ierarhul a îndemnat pe credincioși să se gândească mai mult la nevoile celorlalți, încercând să sporească ajutorul nu numai către cei mai apropiați, ci îndeosebi către cei aflați într-o situație dificilă. Fiecare trebuie să facă ceva pentru semenii săi, să-și arate milostenia față de aproapele cât de puțin, dar în mod regulat. Doar atunci se vede dragostea față de săraci, când faptele milei devin o constantă în viața de zi cu zi.

Ierarhul a mulțimit părintelui Teofil Herineanu, care este paroh de 26 de ani, și celor care au fost dintru început alături de părintele, precum și tuturor celor care au organizat hramul în acest an. Nu au fost uitați nici cei care au trecut la Domnul, despre care IPS Sa a spus că se roagă adesea, la fel cum se roagă și pentru membrii actuali ai parohiei. În încheiere, părintele Teofil Herineanu a mulțumit Înaltpreasfinției Sale pentru participarea la hram, cât și pentru faptul că prin propriul mod de a fi, prin exemplul personal, îi îndeamnă și pe alții să trăiască o viață creștină cât mai autentică.

La hramul Catedralei a participat și părintele George Oancă, maior în armata Statelor Unite ale Americii, detașat pentru capela ortodoxă a Unității Militare americane din Vilseck, care a împărtășit câteva cuvinte despre misiunea sa în rândul soldaților ortodocși.

După Sfânta Liturghie a urmat o agapă organizată în sala parohială, de care s-au bucurat, alături de ÎPS Serafim și părinții slujitori, credincioși din Nürnberg și oaspeții români din America.

Miercuri, 26 octombrie, Catedrala își sărbătorește și în ziua rânduită ocrotitorul, în prezența slujitorilor parohiei și ai mănăstirii „Sf. Martiri Brâncoveni” de pe lângă Centrul Eparhial și a credincioșilor din Nürnberg.