„La gura sobei” – întâlnirea copiilor şi părinţilor de la Şcoala parohială din Nürnberg

Sâmbătă, 20 ianuarie, la Parohia „Sf. M. Mc. Dimitrie Izvorâtorul de Mir” a avut loc întâlnirea intitulată „La gura sobei” a părinţilor şi copiilor de la Şcoala Parohială „Emaus”. Ca în fiecare an, la întâlnirea din luna ianuarie a fost una de bilanţ la încheierea unui an şi s-au rememorat principalele activităţi, incluzând cateheză, jocuri, scenete, excursii, acţiuni filantropice.

În fiecare an, la mijlocul lunii ianuarie, întâlnirea „La gura sobei” este dedicată de copii părinţilor. Programul zilei a început cu Sfânta Liturghie săvârşită de ÎPS Părinte Mitropolit Serafim,  în cadrul căreia copiii au dat răspunsurile liturgice. Apoi, cu susţinerea echipei de voluntari implicaţi permanent în desfăşurarea programelor şcolii parohiale, cele trei grupe de copii au pregătit masa şi meniul pentru părinţii lor. Totul a fost gata la prânz, când sala parohială a devenit arhiplină.

După rugăciune şi binecuvântarea preotului, copiii şi părinţii au luat prânzul împreună. Programul a continuat cu prezentarea modulelor şcolii parohiale, de către doamna Doina Filippi, coordonator principal al şcolii. Primul modul, cel catehetic, include participarea copiilor la Sfânta Liturghie prin implicarea activă în răspunsurile de la strană, precum şi orele de cateheză împărţite pe trei categorii de vârstă. Al doilea modul al şcolii, cel creativ, implică însuşirea credinţei prin jocuri şi activităţi distractive, potrivite vârstei. Al treilea modul, recreativ, cuprinde excursii, jocuri, precum şi un sfârşit de săptămână la începutul verii, când familiile îşi petrec timpul împreună în natură, în spaţii destinate taberelor, situate în afara oraşului.

Întâlnirea „La gura sobei” a continuat cu prezentarea altor activităţi, precum programul filantropic „Cum să facem o bucurie cât să-ncapă într-o cutie” prin care s-au distribuit cadouri de Crăciun copiilor şi bătrânilor din parohia Trăisteni, jud. Vâlcea, scenetele de la întâlnirea de vară şi de sărbătoarea Sfântului Nicolae, etc. În final au fost prezentate proiectele pentru anul 2018, incluzând atât programul catehetic lunar cât şi alte activităţi în comun.