Au fost reluate lucrările la şantierul Aşezământului Bisericesc din München

Din darul lui Dumnezeu, având în vedere condițiile meteo favorabile, la 10 ianuarie  au fost reluate lucrările la Așezământul Bisericesc din München. Pe șantier lucrează momentan 3 ingineri, un inginer-topometrist, un macaragiu și 17 muncitori calificați. S-a montat și luat în funcțiune macaraua turn. S-a decofrat radierul bisericii (corpul A). Calitatea betonării se dovedește ca fiind foarte bună, fără segregări, cuiburi, etc. La partea de sud a corpului A, s-a cofrat interiorul peretelui de la subsol și s-a montat cca. jumătate din armătura aferentă.

 Totodată s-au continuat lucrările la clădirea mănăstirii (corpul C). Acolo s-a amorsat stratul de egalizare și s-a aplicat izolația hidrofugă, peste care s-a pus stratul de protecție. Apoi s-au cofrat laturile și s-a montat armătura radierului, urmând ca betonarea să aibă loc săptămâna viitoare.

https://www.youtube.com/watch?v=s9_U4irtc_4

Ediţie a emisiunii „Bucuriile vieţii”, transmisă de Trinitas Tv în 25 ianuarie. Realizator: Iulian Bobîrnea

Cei care doresc să afle mai multe despre proiectul viitorului Așezământ, precum și modul în care pot contribui la el, sunt rugați să acceseze pagina de internet: http://cbrom.de/nou/ro/

Ajutorul Dumneavoastră poate fi făcut prin donații simple sau regulate (Dauerauftrag) în contul:


Beneficiar: Rum. Orth. Metropolie – Kirchenzentrum München

IBAN: DE76 7509 0300 0005 1307 35

BIC: GENODEF 1M05

Scopul: Kirchenbau / Pentru construirea bisericii

Adresa băncii: Liga Bank, Dr. Theobald-Schrems-Str. 3, 93055 Regensburg

Articol și foto preluate de pe pagina de internet www.cbrom.de