La înmormântarea Sorei Viorica, mama ÎPS Părinte Mitropolit Laurențiu

Scrisoare a ÎPS Serafim către ÎPS Laurențiu, Mitropolitul Ardealului, la trecerea la cele veșnice a doamnei Viorica Streza

Înaltpreasfinția Voastră,

Hristos a înviat!

Am aflat cu durere de trecerea din lumea aceasta a sorei Viorica, îngerul păzitor al Înaltpreasfinției Voastre și al familiei, dar și al Catedralei din Sibiu sub streașina căreia a vegheat zeci de ani. Rare sunt mamele, văduve din tinerețea lor, care și-au dus crucea în curăție, crescându-și copiii în frica lui Dumnezeu, cum a fost sora Viorica. Am privit-o mereu ca pe o icoană din care izvorăște mirul înțelepciunii, am ascultat-o cu mult drag vorbind de Părintele Arsenie care i-a marcat pentru totdeauna viața și i-am cerut mereu rugăciunea. I-o voi cere și de acum înainte, cu încredințarea că rugăciunea ei va fi și mai puternică, acolo în Cer, alături de Părintele Arsenie și de toți cei din neam care i-au plăcut Domnului.

 

Fără sora Viorica, Vă veți simți mai singur și mai puțin ocrotit. Tocmai de aceea trebuie s-o chemați mereu în ajutor. Sunt convins că nu este nici o diferență între rugăciunile sfinților canonizați și ale sfinților pe care i-am cunoscut fiecare, mai cu seamă când aceștia sunt chiar din familia noastră. Sora Viorica lasă în urma ei exemplul plin de lumină al mamei smerite și jertfelnice, asemenea mamelor marilor ierarhi: Antuza a Sfântului Ioan Gură de Aur, Emilia a Sfântului Vasile cel Mare, Monica a Fericitului Augustin, Anastasia a Sfântului Andrei Șaguna și al atâtor alte sfinte femei din istoria Bisericii. De astfel de mame are nevoie lumea de astăzi pentru salvarea ei!

Mă rog Mântuitorului Iisus Hristos – Care a luat-o la Sine în aceste zile de prăznuire a Învierii, pe ceea ce I-a slujit cu atâta credință și nevoință, pe sora Viorica, mama Înaltpreasfinției Voastre – să-i facă parte împreună cu femeile mironosițe de bucuria Învierii veșnice!
 
Veșnică să-i fie pomenirea!

† Mitropolitul Serafim

Nürnberg, 14 mai 2019

Foto: © http://www.mitropolia-ardealului.ro