La Viena prinde contur o nouă biserică românească în lumina și forma Sfintei Cruci

În Duminica închinată Sfintei Cruci, PC Pr. Emanuel Nuțu de la Parohia „Sf. Ap. Andrei” din Viena a publicat pe pagina de internet a parohiei mai multe imagini cu șantierul viitoarei biserici, care se construiește în sectorul 2 al capitalei Austria și va purta hramul „Pogorârea Sfântului Duh”.

 Redăm integral mesajul părintelui Nuțu: „În Duminica închinată Sfintei Cruci, pun înainte câteva imagini cu Biserica din sectorul 2, ce a primit deja forma Crucii, pe care privind-o să vedem Iubirea Lui și iubirea noastră, Jertfa Lui și jertfa noastră, Răstignirea Lui si mântuirea noastră în Biserica Sa. Imagine de la slujba punerii pietrei de temelie, septembrie 2017
Din decembrie 2018 până astăzi s-au realizat lucrări de excavare, turnarea plăcii de fundament, realizarea camerelor adiacente din demisol și turnarea pereților subsolului Bisericii, care au fost deja decofrați, iar de mâine se va începe cofrajul pe care se va turna placa de la cota 0.
Blocul din partea dreaptă a Bisericii finanțat de Primăria Vienei prin Soziallbau, în care doar românii au șansa să închirieze la preț foarte avantajos apartamente și să devină astfel vecinii Casei Domnului(un proiect social minunat la care s-a lucrat foarte mult) este terminat la roșu, iar cheile se vor primi cel târziu în luna noiembrie a acestui an.
Mulțumim donatorilor și celor care se îngrijesc ca muncitorii să primească zilnic o masă caldă la amiaz.
Rugăm pe Hristos Cel răstignit și Înviat să Vă răsplătească fiecăruia cum știe El mai bine!”

 

Cei care doresc să susțină construcția viitoarei biserici, sunt rugați să contribuie prin donații în contul:

Rumänisch-Orthodoxe Kirchengemeinde in Österreich

Bank Austria

IBAN: AT10 1200 0100 1432 1212

BIC: BKAUATWW

Verwendungszweck: Kirchenbau