Lansare de carte în Parohia „Sf. Ștefan cel Mare” din Viena

Duminică, 10 martie, a avut loc în Sala Parohială a Bisericii „Sf. Ștefan cel Mare” din Viena lansarea cărții „Valoarea duhovnicească a bătrâneții”, editată de Protos. Dr. Ioan Popoiu, consilier administrativ al Arhiepiscopiei Germaniei, Austriei și Luxemburgului.
La Sfânta Liturghie săvârșită în biserica nou construită în sectorul 2 al Vienei, invitatul a tâlcuit conținutul Evangheliei Duminicii Înfricoșătoarei Judecăți (Matei 25, 31-46), vorbind numeroșilor credincioși prezenți la slujbă despre importanța împlinirii faptelor milei creștine în obținerea mântuirii.
Imediat după încheierea Sfintei Liturghii, Părintele paroh Emanuel Nuțu, care este și consilier cultural al Arhiepiscopiei, a prezentat credincioșilor un proiect misionar care se desfășoară în Arhiepiscopie la împlinirea a 30 de ani de la înființarea acesteia. După proiectul misionar din 2023 intitulat „Nici o parohie fără cateheză, nici o familie fără catehism”, prin care cu precădere în noaptea Sfintelor Paști s-a distribuit gratuit, în toate parohiile românești din Germania, Austria și Luxemburg, catehismul intitulat „Învățătură de credință ortodoxă”, tot la inițiativa Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim, în acest an se vor distribui în parohii Biblia editată cu binecuvântarea Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române. Proiectul a debutat cu împărțirea Sfintei Scripturi credincioșilor din parohia vieneză, urmând ca acest demers să aibă loc în toate parohiile, prin proiectul misionar intenționându-se ca 30.000 de Biblii să ajungă în casele românilor ortodocși din Diaspora central-europeană.
Duminica a continuat în Parohia „Sf. Ștefan cel Mare” din Viena cu evenimentul cultural al lansării de carte, la care au fost părtași mulți credincioși. În cuvânt de salut, părintele paroh Emanuel Nuțu a realizat o scurtă prezentare a editorului și a evidențiat conținutul lucrării apărute în urma unor conferințe susținute în anul 2023, declarat de către Sf. Sinod ca „Anul omagial al pastorației persoanelor vârstnice”
Cu mici adăugiri, volumul „Valoarea duhovnicească a bătrâneții” reproduce în format scris ciclul de conferințe online cu același nume, inițiat de Biserica Ortodoxă „Sf. Vasile” Nürnberg II – Langwasser în luna iunie 2023 și conține, pe lângă un cuvânt înainte al Mitropolitului Serafim, conferințele susținute de PS Episcop Sofian Brașoveanul („Aspecte ale paternității duhovnicești la Părintele Teofil Părăian”), Pr. Dr. Alexandru Roșu, de la Parohia Ravensburg („Noțiunea de bătrânețe la Sfinții Părinți”), Protos. Med. Athanasie Ulea de la Parohia „Buna Vestire” din München („Neputințele psihosomatice ale bătrâneții), Pr. Lect. Paul Siladi de la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Cluj („Bătrânețea și bătrânii Patericului”) precum și două interviuri cu IPS Părinte Mitropolit Serafim („Diaspora română în Europa: un bilanț informal”) și Monahia Marina Muntean, egumena Mănăstirii „Sf. Martiri Brâncoveni” de la Centrul Mitropolitan Nürnberg („Maternitatea duhovnicească”).
Așa cum editorul a mărturisit, conferințele precum și sesiunile de întrebări și răspunsuri constituie abordări diferite cu privire la vârsta bătrâneții, care aduce cu sine pe lângă bogăția înțelepciunii și experienței de viață, adesea și neputințe, greutăți și durere. Volumul nu epuizează nicidecum tematica bătrâneții, ci se dorește a fi o invitație la dezbaterea fără menajamente a unui subiect prea puțin tratat până acum în literatura teologică.
La eveniment a participat și o echipă TRINITAS TV, aflată în Capitala Austriei pentru a realiza un film documentar dedicat aniversării celor 30 de ani de la înființarea Mitropoliei Ortodoxe Române a Germaniei, Europei Centrale și de Nord. Lansarea cărții va fi mediatizată în cadrul jurnalului TRINITAS.