Întâlnirea de primăvară a preoților din Protopopiatul ortodox român al Vienei, Austriei de jos și Burgenlandului

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim, întâlnirea de primăvară a preoților din Protopopiatul ortodox român al Vienei, Austriei de jos și Burgenlandului s-a desfășurat duminică seara, 10 martie, în Sala Parohială a Bisericii „Sf. Ștefan cel Mare” din Viena.
Ședința a fost prezidată de părintele protopop prof. dr. Ioan Moga, cu participarea pr. dr. Nicolae Dura, Vicar pentru Austria, a gazdei întâlnirii, pr. Emanuel Nuțu, consilier cultural al Arhiepiscopiei noastre și a protos. Ioan Popoiu, consilier administrativ-bisericesc.
Pe ordinea de zi au fost discutate actualități de ordin pastoral-misionar (activitatea celor mai noi parohii, pregătirea catehetică pentru botez și cununie, slujirile în sobor), chestiuni de ordin administrativ și proiecte în curs pentru anul 2024 (participarea la un pelerinaj în Duminica Sfintei Cruci, sărbătorirea împlinirii a 30 de ani de la înființarea Mitropoliei Ortodoxe Române a Germaniei, Europei Centrale și de Nord, organizarea la Viena a întâlnirii anuale a asociației de tineret ATORG). Întâlnirea s-a încheiat cu o agapă frățească pregătită de Parohia „Sf. Ștefan cel Mare” din Viena.