Liturghia Darurilor mai înainte sfinţite pentru elevii ortodocși dintr-un Campus școlar vienez

În data de 24 aprilie 2024, la inițiativa Părintelui Emanuel Ștefan Nuțu, având înțelegerea conducerii administrative și ajutorul cadrelor didactice, a fost săvârșită Sfânta Liturghie a Darurilor mai înainte sfinţite în Biserica din Campusul școlar privat catolic “Mater Salvatoris” Kenyongasse, Viena.
La slujba săvârșită în limba germană de Părintele Dr. Cezar Marksteiner-Ungureanu, au participat peste 80 de elevi ortodocși de diferite naționalități, care sunt îndrumați la ora de religie ortodoxă de Părintele Emanuel Nuțu. În cadrul sfintei Liturghii, elevii au participat activ la lecturarea psalmilor, iar un număr semnificativ dintre aceștia s-au pregătit pentru primirea Sfintei Împărtășanii în această frumoasă perioadă a postului.
Răspunsurile la strană au fost date în limba germană, în stil bizantin, de tinerii Matthias El-Far, Ammar Sayegh, la care s-a alăturat și protopsaltul român Claudiu Morteanu.
În scurta sa omilie, Părintele Cezar Marksteiner-Ungureanu a prezentat elevilor noțiunea de „Daruri mai înainte sfințite” și motive pentru care, în timpul Postului Mare, de luni până vineri, nu se poate celebra Liturghia cu care ei sunt obișnuiți, a Sfântului Ioan Gură de Aur.
A consemnat Părintele Emanuel Nuțu