Conferință preoțească în Protopopiatul Germaniei de Est și hramul Parohiei „Sf. Mc. Gheorghe” din Leipzig

Cu binecuvântarea și prezența ÎPS Părinte Mitropolit Serafim, în perioada 19-21 aprilie a.c., Parohia Ortodoxă Română „Sf. Mare Mc. Gheorghe” din Leipzig a fost gazda Conferinței anuale a preoților din Protopopiatul Germaniei de Est. La acest eveniment au fost invitați de către Părintele Protopop Ioan Forga doi oaspeți: Părintele Ciprian Negreanu, îndrăgitul duhovnic al studenților clujeni care a venit și a conferențiat în Leipzig cu binecuvântarea ÎPS Părinte Mitropolit Andrei, precum  și Părintele Emanuel Nuțu, Consilierul cultural al Arhiepiscopiei Germaniei, Austriei și Luxemburgului.

Întâlnirea a debutat vineri seara prin slujirea Deniei Acatistului Bunei Vestiri, urmată de Conferința Părintelui Ciprian intitulată: „Rolul Sfinților lui Dumnezeu în viața noastră”, cu referire la Părintele Arsenie Boca și Sfinții Mărturisitori din închisorile comuniste. Credincioșii prezenți au avut posibilitatea de a interacționa cu ÎPS Părinte Mitropolit Serafim și cu Părintele Ciprian în cadrul unui dialog deschis.

Sâmbătă, preoții protopopiatului au slujit alături de Ierarhul lor Utrenia, Sfânta Liturghie și Parastasul.

Apoi ÎPS Părinte Mitropolit a avut o întâlnire cu dl dr. Nikolaus Petersen, Consul Onorific al României pentru Landurile Saxonia, Saxonia-Anhaltină și Turingia, din Republica Federală Germania. La această întâlnire dl dr. Petersen, în calitatea sa de avocat și consilier financiar, a fost însoțit și de dl avocat Thomas Leipnitz, ambii activând în cadrul Cancelariei de avocatură și consiliere financiară Petersen Hardrath Pruggmayer din Leipzig, care asigură consilierea financiară și juridică a Mitropoliei Germaniei, recunoscută de către Statul German ca și corporație de drept public. De asemenea ÎPS Părinte Mitropolit Serafim a avut discuții cu dl economist Nico Lorenz și doamnele contabile Maria Marcu și Nicoleta Apostu, din cadrul biroului de contabilitate centralizată al Mitropoliei, care funcționează în cadrul complexului parohial din Leipzig.

După masa de prânz a urmat Conferința preoțească, deschisă de către Părintele Mitropolit, care a abordat, printre altele, anumite probleme practice în slujirea preoțească. A urmat primul referat susținut de către Părintele Ciprian Negreanu, care a vorbit despre încercările și ispitele preotului în societatea modernă.

Al doilea referat, intitulat „Școala Parohială, temelie pentru un viitor creștin” a fost susținut de Pr. Emanuel Nuțu, care a prezentat părinților prezenți nu doar importanța înființării unei școli parohiale în cadrul comunității, ci și pașii practici care trebuie realizați în vederea funcționării ei, un posibil plan de activități dar și zilele importante din an care trebuie marcate, astfel încât copiii trăitori în diaspora să nu se înstrăineze de credință, limbă și tradițiile românești.

În timpul conferinței Protopopiatului, la care au participat alături de clerici și soțiile lor, copiii din familiile preoților și diaconilor prezenți au desfășurat împreună activități foarte frumoase, supravegheați și îndrumați cu multă dragoste și competență de către dna educatoare Aurelia Leonte și dl educator Alexandros Kalaitzidis, ambii făcând parte din personalul pedagogic al grădiniței bilingve creștin-ortodoxe din Leipzig.

Ziua de duminică a fost prilej de mare sărbătoare duhovnicească în Parohia românească din Leipzig, în cadrul Sf. Liturghii arhierești fiind cinstit anticipat ocrotitorul Parohiei, Sf. Mare Mc. Gheorghe, păstorită cu multă implicare și dăruire de Părintele Protopop Ioan Forga. Înainte de începerea Sfintei Liturghii ÎPS Părinte Mitropolit a hirotesit întru citeț și apoi ipodiacon pe credinciosul Nico Lorenz, german convertit la Ortodoxie, managerul grădiniței ortodoxe bilingve din Leipzig și coordonatorul biroului de administrație financiar contabilă al Mitropoliei Germaniei, care funcționează în Leipzig.

Credincioșii, adunați în număr mare, au primit la momentul cuvenit cuvânt de învățătură din partea Părintelui Ciprian, iar la finalul slujbei, IPS Mitropolit Serafim a evidențiat activitățile din cadrul parohiei, singura din Germania care coordonează o grădiniță ortodoxă a Mitropoliei noastre și i-a binecuvântat pe pedagogi și personalul administrativ.

După Sfânta Liturghie, ÎPS Părinte Mitropolit Serafim a avut o întâlnire foarte caldă cu personalul pedagogic și administrativ al grădiniței din Leipzig, condusă cu foarte multă dăruire de către doamnele educatoare Sandra Valo și Pia-Maria Jeleva.

Evenimentele acestor zile de mare binecuvântare s-au încheiat cu agapa organizată după Sfânta Liturghie de duminică, la care ÎPS Părinte Mitropolit Serafim, Pr. Ciprian Negreanu, Pr. Emanuel Nuțu, clericii prezenți și familiile lor, precum și personalul grădiniței, s-au bucurat de o atmosferă deosebit de caldă și cordială.

A consemnat Pr. Emanuel Nuțu.