Liturghie arhierească la Popăuți (Botoșani), alături de beneficiarii programului „Burse pentru copii săraci din Moldova”

În Duminica a VII-a după Rusalii, ÎPS Părinte Mitropolit Serafim a oficiat Sfânta Liturghie în Paraclisul „Sfântul Nicolae” al Mănăstirii Popăuţi din Botoşani. În aceeaşi zi, ierarhul s-a întâlnit cu beneficiarii programului „Burse pentru copiii săraci din Moldova”, program de ajutorare a copiilor, inițiat de Mitropolie în martie 2013.

Înaltpreasfinţitul Părinte Serafim, a oficiat duminică, 7 august 2016, Sfânta Liturghie la Mănăstirea Popăuţi din Botoşani. Slujba a fost săvârşită în Biserica „Sfântul Nicolae” a aşezării monahale, devenită neîncăpătoare de numărul mare de credincioşi care participă zi de zi la sfintele slujbe. Slujitorii Sfântului Altar, împreună cu poporul credincios, s-au rugat într-o atmosferă de pace şi de linişte, în ziua când Biserica noastră a pomenit-o pe Sfânta Cuvioasă Teodora de la Sihla.

ÎPS Serafim a adresat la finalul slujbei un cuvânt de învăţătură în care a vorbit despre sărbătoarea Schimbării la Faţă a Domnului şi despre importanţa rugăciunii: „În timpul rugăciunii, trebuie să avem mintea coborâtă în inimă, pentru ne umple sufletul de fericire şi de bucurie. Astfel, primim nădejde şi nu mai avem nicio grijă pentru că suntem ocrotiţi de Dumnezeu”. ÎPS Sa i-a îndemnat pe credincioşi să rămână în ţară, pentru că mulţi români plecaţi în străinătate se înstrăinează de credinţa ortodoxă, de limba şi cultura poporului nostru: „Românii trăiesc o dramă prin faptul că sunt departe de ţară. Deşi au venituri mult mai mari acolo, traiul bun aduce deseori multă suferinţă şi încercări. De multe ori le spun credincioşilor să se întoarcă acasă, pentru a nu se pierde departe de ţară”.

Arhimandritul Ioan Harpa, stareţul Mănăstirii Popăuţi, a mulţumit Înaltpreasfinţitului Părinte Serafim pentru că a slujit Sfânta Liturghie în paraclisul Mănăstirii Popăuţi, apreciind bogata experienţă de duhovnic, profesor şi ierarh a dinstinsului oaspete.

După oficierea Sfintei Liturghii, Părintele Mitropolit Serafim s-a întâlnit cu cei 100 de copii din judeţul Botoşani, beneficiari ai programului „Burse pentru copiii săraci din Moldova“. Acesta este implementat de Mitropolia Ortodoxă Română a Germaniei, Europei Centrale şi de Nord şi constă în oferirea unui ajutor lunar în valoare de 25 de euro pentru fiecare beneficiar, acordat din donaţiile credincioşilor români din Germania. Programul este coordonat în judeţul Botoşani de arhimandritul Ioan Harpa şi de părintele Marius Ciobanu de la Parohia „Sfântul Nectarie” din Botoşani.

Text și reportaj: Constantin Ciofu