ÎPS Serafim la Negrești, în vizită la bursierii sprijiniți de Mitropolie

Beneficiarii programului „Burse pentru copiii săraci din Moldova“ din regiunea Negrești (jud. Vaslui) s-au întâlnit, în 8 august 2016, cu ÎPS Părinte Mitropolit Serafim. Proiectul se derulează din anul 2013 în judeţele Botoşani şi Vaslui.

 

Vizita Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim în Moldova, la beneficiarii programului „Burse pentru copii săraci” desfășurat de Mitropolie de doi ani și jumătate, a continuat în după-amiaza zilei de luni, 8 august 2016, la Biserica „Pogorârea Sfântului Duh“ din Negreşti, judeţul Vaslui. Aici ierarhul a fost aşteptat de copiii care primesc sprijin în fiecare lună din partea Mitropoliei Ortodoxe Române a Germaniei, Europei Centrale şi de Nord.

După ce a fost întâmpinat în faţa locaşului de închinăciune, IPS Serafim s-a îndreptat spre biserică, unde a citit mai multe rugăciuni de dezlegare pentru elevii şi părinţii acestora. Ierarhul a explicat celor prezenţi cum se derulează programul de ajutorare în eparhia pe care o păstoreşte: „Românii noştri sunt sensibili când le cerem să ajute familiile cu mulţi copii. Bunul Dumnezeu ne-a ajutat să implementăm acest proiect până acum şi sperăm să-l desfăşurăm şi de acum înainte. Dorinţa noastră este ca cei care se bucură de acest ajutor să fie evlavioşi, credincioşi şi cu frică de Dumnezeu“.

Părintele Adrian Chirvasă, protopop al Protopopiatului Vaslui, a mulţumit, în numele Preasfinţitului Părinte Corneliu, Episcopul Huşilor, pentru dragostea pe care IPS Părinte Mitropolit Serafim o arată faţă de copiii săraci din parohiile judeţului Vaslui. Profesoara Doiniţa Mihai, coordonatoarea programului la nivelul judeţului Vaslui, şi-a exprimat cu multă emoţie recunoştinţa faţă de ierarhul român din Germania. În acelaşi timp, dascălul a prezentat câteva cazuri sociale de copii cu o situaţie materială precară.

Pentru a arăta preţuirea faţă de cei care îi sprijină lună de lună, copiii au dăruit Înaltpreasfinţitului Părinte Serafim câteva lucrări realizate de aceştia. Pentru Lenuţa Cantea din satul Cioatele, judeţul Vaslui, ajutorul lunar din partea românilor din străinătate înseamnă foarte mult: „Ne descurcăm foarte greu în fiecare zi. Am patru copii, iar cel mai mic are probleme cu ochii. Mulţumim tuturor celor care de doi ani de zile ne oferă bonuri de masă pentru hrana copiilor“. În aceeaşi zi, IPS Părinte Serafim a vizitat câteva familii aflate într-o situaţie materială precară din judeţul Vaslui.

Programul „Burse pentru copiii săraci din Moldova“, implementat de Mitropolia Ortodoxă Română a Germaniei, Europei Centrale şi de Nord, constă în oferirea unui ajutor lunar în valoare de 25 de euro pentru fiecare dintre cei 400 de beneficiari, acordat din donaţiile credincioşilor români din Germania. 300 dintre acești bursieri locuiesc în orașul Negrești și în satele din apropiere.

 
Reportaj: Constantin Ciofu