Liturghie arhierească și sfințirea „Căsuței copiilor – Sfânta Filofteia” în Aschaffenburg

Preasfințitul Părinte Dr. Sofian Brașoveanul, Episcopul-vicar al Arhiepiscopiei Germaniei, Austriei și Luxemburgului, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi s-a aflat duminică, 28 noiembrie, în mijlocul credincioșilor parohiei „Întâmpinarea Domnului” și „Sfânta Ecaterina” din orașul bavarez Aschaffenburg unde a săvârșit Sfânta Liturghie arhierească.

Bucuria credincioșilor veniți în număr mare a fost întreită întrucât tot duminică s-a sărbătorit și hramul mic al parohiei, „Sfânta Ecaterina”, a cărei prăznuire este în fiecare an pe data de 25 noiembrie.

Evenimentul principal a fost însă sfințirea „Căsuței copiilor – Sfânta Filofteia” de către PS Sofian Brașoveanul. În cadrul predicii, ierarhul a dat numele Sfintei Filofteia „Căsuței”, spre ocrotirea copiilor parohiei care vor învăța și se vor întâlni în acest loc, amintind credincioșilor de sacrificiul acestei Sfinte care a intrat în rândul mucenicilor deși era doar un copil și de binecuvântarea românilor de a avea în mijlocul lor o asemenea sfântă muceniță.

Construcția centrului dedicat copiilor, s-a realizat într-un timp foarte scurt, prin strădania și munca părintelui paroh Daniel Buzaș, cu ajutorul consiliului parohial si al credincioșilor parohiei care au răspuns cu entuziasm proiectului inițiat de părinte. Acest proiect „Căsuța copiilor – Sfânta Filofteia” s-a născut, cu binecuvantarea Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit Serafim, din nevoia parohiei de a a avea un loc special dedicat în principal catehizării copiilor dar și a păstrării rădăcinilor românești prin lecții de limba română, colinde și alte activități dedicate educației creștine a micuților.

Părintele paroh Daniel a mulțumit în încheiere Preasfintitului Sofian pentru bucuria prilejuită de întâlnirea cu Preasfinția sa precum și tuturor credincioșilor care au contribuit la ridicarea „Căsuței copiilor – Sfânta Filofteia”. PS Sofian a înmânat apoi, din partea parohiei „Întâmpinarea Domnului” și „Sfânta Ecaterina”, o serie de diplome de mulțumire pentru membrii parohiei care s-au implicat în mod excepțional în realizarea proiectului. 

 

Semnează Şerban Rebegea