Ziua Națională sărbătorită anticipat în Parohia „Sf. Voievod Ștefan cel Mare” din Viena

Duminică 28 noiembrie, a avut loc în biserica „Sf. Voievod Ștefan cel Mare” din Viena, imediat după Sf. Liturghie, slujba de Te Deum şi un mic moment artistic în cinstea Zilei Naţionale a României, pregătit de copiii parohiei, care frecventează şcoala parohială şi activităţile cultural-religioase organizate în comunitate.

 

Momentul aniversar a debutat prin intonarea festivă a Imnului Național de către Ansamblul coral al Bisericii, împreună cu copilașii. A urmat slujba cuvenită acestui moment comemorativ, după care, cei mici, îmbrăcați în straie naționale, purtând stegulețul în mână și tricolorul în piept, au rostit poezii și au cântat imne patriotice, aducând lacrimi de emoție pe chipurile credincioșilor prezenți.

Am fost onorați să avem alături reprezentanți ai Ambasadei și Consulatului României la Viena, în frunte cu dl. Dr. Cristian Daniel, dar și ai Armatei Române, prin dl. Col. ing. Iulian Soare, Ataşat al apărării, militar şi aero. Avem nădejdea că această comemorare si cinstire a făuritorilor Marii Uniri, ne dă putere, nouă celor mari, dar si celor mici, să întărim sentimentul dragostei față de Neam și Țară, să prețuim mai mult darul Unității și să înțelegem datoria sfântă de a păstra, mărturisi și transmite credința, limba si tradițiile poporului nostru, chiar departe de țară trăind.

La mulți ani România! La mulți ani români de pretutindeni!

Pr. Emanuel-Stefan Nuțu

Știre și foto preluate de pe pagina Facebook a Parohiei „Pogorârea Sfântului Duh” și „Sf. Ștefan cel Mare” din Viena.