Liturghie baptismală în capitala Austriei

Duminică, 31 august 2014, Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Serafim a slujit Sf. Liturghie baptismală în capitala Austriei. Sâmbătă seara, la întoarcerea din România, a participat la slujba vecerniei în Biserica Sf. Ap. Andrei din Viena şi a ţinut un cuvânt de învăţătură. La sfârşit a vorbit despre vizita făcută la Negreşti (jud. Vaslui), unde s-a întâlnit cu o parte din copiii care primesc burse din partea Mitropoliei noastre şi a mulţumit preoţilor şi credincioşilor vienezi pentru donaţiile făcute.

Duminică dimineaţa, după primirea ierarhului în biserică de către un sobor de şapte preoţi şi diaconi, a urmat liturghia baptismală, altfel spus, botezul în cadrul Sf. Liturghii. ÎPS Sa a botezat cel de-al patrulea copil al familiei Părintelui Emanuel Nuţu de la Parohia din Viena.

Înainte de începerea Sf. Liturghii au avut loc la intrarea în biserică exorcismele, lepădarea de Satana şi împreunarea cu Hristos, la care a răspuns întreaga biserică, după care a urmat Sf. Liturghie în mijlocul bisericii, binecuvântarea mare fiind dată de către ÎPS Sa cu Sf. Evanghelie deasupra cristelniţei. A urmat rânduiala botezului până la afundarea pruncului Danielo în apă de trei ori, apoi după antifonul I s-a continuat botezul până la ungerea cu Sfântul şi Marele Mir, vohodul mic, înconjurul cristelniţei şi bucuria comunităţii de a primi un nou membru, citirile biblice, spălarea şi tunderea pruncului, după care a continuat Liturghia cu ectenia întreită. Primul care s-a împărtăşit cu Trupul şi Sângele Domnului a fost noul botezat.

În cuvântul de învăţătură, ÎPS Sa a insistat asupra dobândirii vieţii veşnice prin împlinirea poruncilor iar pentru desăvârşire prin urmarea „sfaturile evanghelice”, … dacă voieşti să fii desăvârşit, du-te, vinde averea ta, dă-o săracilor şi vei avea comoară în cer; după aceea, vino şi urmează-Mi” (Matei 19, 21). Apoi a tras un semnal de alarmă pentru a nu ne lega inima de cele materiale în această societate de consum, fiindcă Dumnezeu trebuie să fie pe primul loc în viaţa noastră.

După Sf. Liturghie a urmat agapa în cinstea noului botezat oferită de familia Părintelui Emanuel Nuţu.