Un nou preot în Arhiepiscopia noastră

Duminică, 24 aug 2014, Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Serafim a slujit Sf. Litughie la Mânăstirea Brâncoveanu de la Sâmbăta de Sus (jud. Braşov). Popasul duhovnicesc la mânăstirea de metanie a ÎPS Sale, a început sâmbătă seara prin participarea la slujba Privegherii.

 Sf. Liturghie din duminica a XI-a după Rusalii s-a săvârşit de ÎPS Sa în biserica mare a mânăstirii, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi şi cu participarea unei mulţimi de credincioşi. În cadrul Sf. Liturghii a fost hirotonit întru preot PC Părinte Diacon Alexandru Ulea. Părintele Alexandru este Dr. medic psihiatru la Clinica din Plauen (Germania) şi a fost sfinţit ca ieromonah misionar pe seama Catedralei din Nürnberg.

În cuvântul de învăţătură ÎPS Sa a tâlcuit Evanghelia zilei, Pilda datornicului nemilostiv,  insistând asupra datoriei fiecărui creştin de a ierta din inimă pe semenii săi care i-au greşit. În legătură cu misiunea pe care o va desfăşura noul preot, IPS Sa a spus că în Diaspora, pastoraţia preotului trebuie să aibă în primul rând un caracter personal, adresându-se fiecărei persoane. Contactul personal al preotului cu fiecare credincios este extrem de important, căci numai astfel el poate cunoaşte starea sufletească şi nevoile concrete ale fiecăruia.

După masă, ÎPS Sa s-a întâlnit cu fondatorii Ligii Tineretului Ortodox filiala Sibiu, conduşi de Pr.Prof.Dr. Vasile Grăjdean.

Seara, Părintele Mitropolit Serafim a slujit Vecernia în Catedrala din Făgăraş şi a ţinut un mişcător cuvânt despre Sf. Spovedanie şi Sf. Împărtăşanie şi despre identitatea noastră ortodoxă şi românească.